27 Ağustos 2010 00:00

Oscar onur ödülü Godard'ın

İsviçre kökenli Fransız film yönetmeni ve sinema eleştirmeni Jean-Luc Godard (80), Oscar onur ödülüne layık görüldü.

Los Angeles'daki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Fransız Yeni Dalga Akımı'nın en önemli üyelerinden biri olan Godard'a, tüm meslek yaşamının onuruna kasımda Oscar ödülü verileceğini açıkladı.

Akademi, bu tür törenlere katılmayı pek tercih etmeyen Godard'ın ödülünü almak üzere Los Angeles'a gelip gelmeyeceğinin bilinmediğini belirtti.

Oscar onur ödüllerinin 13 kasımda Hollywood'da verileceği bildirildi. Yen Dalga döneminde, o dönemin önde gelen felsefi görüşlerini, özellikle varoluşçuluk üzerine inşa edilmiş sinema tezlerini temel alan Godard, filmlerinde iletişim kopukluğu içindeki modern insanın farklı yaşam biçimlerini, akıldışı sosyal sistemleri, politik tartışma ve olayları konu aldı. Birçok unutulmaz filmin yaratıcısı Godard, bu dönemde Serseri Aşıklar (A Bout de Souffle-1960), Haftasonu (Weekend-1967), Bir Artı Bir (One Plus One-1968) gibi filmlere imza attı.
Akademi, 2009'dan bu yana onur ödüllerini Oscar ödül töreni sırasında değil, televizyonda yayımlanmayan ayrı bir törenle, Hollywood'daki Kodak Tiyatro Salonu'nda veriyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir