11 Mart 2010 12:45

Oscar'a beş animasyon film!

Oscar ödülleri animasyon kategorisinde, 2002'den beri ilk kez, tam beş adet animasyon film adaylığı var.

2009, animasyon filmler açısından adeta bir dönüm noktası haline geldi ve bunu yansıtmak için olsa gerek, Oscar ödülleri animasyon kategorisinde bu sene, 2002'den beri ilk kez, tam beş adet animasyon film adaylığı var.Bu sene hem yaratıcılık hem de gişe başarısı açısından animasyon film bolluğu söz konusuydu. ScreenDaily'nin haberine göre, yaz döneminde "Buz Devri 3", "Aslan Kral"ı ve "Shrek2"yi geçerek büyük çaplı bir uluslararası gişe başarısı elde etti. Şu an "Buz Devri 3", tüm zamanların en başarılı 16ıncı animasyon filmi.Mayıs'ta ise Pixar imzalı "Yukarı Bak", Cannes film festivalinin açılış filmi olmasıyla animasyon filmler dalında bir ilke imza attı. Daha sonra da Amerika'daki gişe başarısıyla dudak uçuklattı.Dream Works Animasyon'un 2009'da sadece bir adet filmi vardı: "Canavarlar Yaratıklara Karşı", ama bu film de dünya çapındaki gişe başarısıyla adından bahsettirdi. Universal'in ise iki bombası vardı: "Koraline" ve "9" yıl içinde başarısına başarı katan animasyon filmlerden en önemlileriydi.Disney, "Yeni Yıl Şarkısı" adlı filmin yanı sıra 2D animasyon filmi "Prenses ve Kurbağa" ile tatil döneminde beyazperdede yerini aldı.Film eleştirmenleri genelde Pixar'ın başarısı konusunda birleşiyorlar. "Yukarı Bak", Pixar'ın tarihinde bir başyapıt olarak kabul edildi bile. Pete Docter, Yukarı Bak'ın hikayesiyle, çocuklar kadar ebeveynleri de perdeye kitlemeyi başardı.Pixar bugüne kadar sekiz Oscar animasyon ödülünden dördünü aldı, Docter'in ilk filmi "Sevimli Canavarlar", 2001 Shrek'inin gölgesinde kalmıştı. Lasseter'in "Arabalar"'ı ise, 2006'da ödülü "Neşeli Ayaklar"a kaptırmıştı.Bu sene animasyon kategorisi genişledi ve geleneksel olarak 3 olan sayı, beş adaya çıktı. Bu daha önce sadece bir kez- 2002'de- yapılmıştı.İlginç olan şu ki "Yukarı Bak"ın en büyük rakibi, kardeş şirketten "Prenses ve Kurbağa"…Bu filmle Disney, 1980 Disney filmlerini hatırlatmak istiyor anlaşılan…Yılın En İyi Animasyon Filmleri (ABD)1Yukarı BakDisney 2Buz Devri 3 Fox 3Canavarlar Yaratıklara KarşıD'Works/Paramount 4Köfte Yağmuru Sony 5KoralineFocus/FFI 69Focus 7Yeni Yıl Şarkısı Disney 8Küçük Deniz Kızı PonyoDisney 9Astro Boy Summit 10Terra'yı Kurtarmak Roadside Attractions
Yorumlar
  • Hımm bir kaç önceki oscar kısa animasyon film listesi haberinde de belirttiğim gibi bu yıl oscar ödülleri bir çok sürprize gebe bir sezon geçirecek. Yukarı bak filminin oscar adaylığı kaçınılmaz olduğu gibi sanırım büyük ihtimalle geceden ödülle ayrılacak filmde kesinlikle bu film olacak.

  • Animasyonları çok beğenerek izliyorumm. Ve bu tür filmleri oscar adayı görmek çok güzel bu demek oluyor ki ilerde daha fazla animasyon izleyebiliriz bu türe ilgi giderek artıyo bu da çok güzel animasyon severler açısından.

  • ya buz devri ya yukarı bak almalı ödülü

  • Mary & Maxı görememek kötü,

  • Pixar şirketi bu işin üstadı. Her filmi olay oluyor. Bu sene Up, önceki sene Wall.E, daha önceki senelerde Ratatouille, Cars, Finding Nemo vs. Pixarın yaptığı bir animasyona gözü kapalı giderim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir