23 Ağustos 2011 00:00

Oscar'a koşan 20 film

Her sezon sonbaharda, o yılın Oscar ödüllerine damgasını vuracak filmler, birer ikişer Amerika’da vizyon yüzü görmeye başlar. Bu sezon da kural değişmiyor ve malum filmler gösterime giriyor, adları Oscar kelimesiyle yan yana anılmaya başlıyor

İşte o malum filmler ve daha önce gösterime girenlerden, Oscar’a koşanlar:

Carnage: Roman Polanski’nin son filminin, özellikle adaylık kapmalarına kesin gözüyle bakılan dört başrol oyuncusu Jodie Foster, Kate Winslet, John C. Reily ve Christoph Waltz ile şansı yüksek.

Win Win: Senaryo için Tom McCarthy’e ve Paul Giamatti’ye Oscar adaylığı getirmesi beklenen filmin, yılın hit indie’si kategorisinde yarışa girmesi olası.

The Artist: Cannes’da erkek oyuncu ödülüne uzanan başrol oyuncusuna Oscar adaylığı da gelmesi sürpriz olmayacaktır. Seyircinin sevgisini kazanan filmin başka kategorilerde de adaylığı bekleniyor.

The Descendants: Daha önce “Election”, “Sideways”,” About Schmidt” gibi indie’leriyle ödüle yaklaşan Alexander Payne için Oscar zamanı bu filmle gelmiş olabilir. Başrol oyuncusu George Clooney’nin de iddiası var.

Extremely Loud & Incredibly Close: Tom Hanks ve Sandra Bullock’un başrolde olduğu bir Stephen Daldry filmi Oscar adayı olmazsa kimse de olmaz.

Jane Eyre: Mia Wasikowska ve Michael Fassbender’ı başrole taşıyan bu dönem filmi, sanat yönetimi, kostüm gibi kategorilerin fatihi olabilir.

A Dangerous Method: Crononberg’in Freud ve Carl Yung’un etrafında gezinen son filmi yönetmen, senaryo ve oyuncu dallarında iddialı. Özellikle Viggo Mortensen ve Keira Knightley’e yardımcı oyuncu Oscar adaylıkları sürpriz olmayacaktır.

The Girl with the Dragon Tattoo: David Fincher’ın bu çoksatar roman (ve film) adaptasyonu, uyarlama senaryo Oscar’ına gözünü dikmiş durumda.

Hugo: Scorsese’nin bu sıcak (ve bir parça sıkıcı görünen) aile filminin özellikle teknik dallarda ödüle uzanması çok yüksek ihtimal.

The Ides of March: George Clooney’nin 4. yönetmenlik denemesi, en iyi film, yönetmen, senaryo ve oyunculuk dallarında ödüle en yakın filmlerin başında geliyor.

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2: Ana kategorilerde varlık göstermesi çok zayıf ihtimal olsa da görüntü yönetimi, efekt ve ses kategorilerinde adaylığı şaşırtmayacak bir film.

Young Adult: Juno’nun yönetmen ve senarist ikilisi Jason Reitman ile Diablo Cody bir kez daha buluştu. İkisinin de, başrol oyuncusu Charlize Theron’un da şansı yüksek.

In The Land of Blood and Honey: Angelina Jolie’nin ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturması şerefine bir Oscar adaylığı verilir artık kendisine…

The Iron Lady: Meryl Streep Allah’tan korksun demek isterdik ama 16. Oscar adaylığı, törenin gerçekleştirilme ihtimali kadar kesin. Ödülü ise yeterince güçlü bir rakip çıkmazsa cepte.

J. Edgar: Leonardo DiCaprio ve Clint Eastwood bir dönem filmi için işbirliği yapar da o film fos çıkar mı? En az sekiz adaylık…

We Bought A Zoo: Cameron Crowe yönetmen, Matt Damon başrol, uzaktan “To Kill A Mockingbird” esintileri… Bu film Oscar kokuyor kardeşler.

Tinker, Tailor, Soldier, Spy: Başrol oyuncuları Colin Firth, Gary Oldman, John Hurt ve tür politik dram, gelsin adaylıklar… Gary Oldman’ın geciken ilk Oscar adaylığının vakti gelmişti zaten.

War Horse: Hem savaş filmi, hem atlı drama, hem de yönetmen koltuğunda Spielberg hokkabazı! Bu malzemelerle en azından birkaç adaylık cepte zaten.

My Week With Marilyn: Marilyn Monroe rolünde karşımıza çıkacak Michelle Williams, üçüncü kez aday olacağı Oscar’a, Meryl Strep engeline takılmazsa, bu kez uzanır gibi.

The Tree of Life: Terrence Malick’in Cannes fatihi ve pek olaylı son filminin Oscar’ların en güçlü adaylarından biri olması bekleniyor. Bu filmle iddialı olmayan Sean Penn’in “There Must Be The Place”le Oscar’ın güçlü erkek oyuncu adaylarından biri olması da kesin.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir