25 Haziran 2009 08:38

Oscar'da 10 Film Dönemi!

Oscar ödüllerinde artık 5 değil 10 film en iyi film dalında yarışacak!

Oscar ödülleri akademisinin başkanı Sid Ganis, Oscar tarihinde önemli bir yer tutacak kararı açıkladı. Böylece En İyi Film kategorisinde daha fazla filmin yarışması, daha renkli bir aday listesinin oluşması sağlanacak. Oscar'ın tarihinde 1943'e kadar film sayısı beşten fazlaydı, önümüzdeki yıldan itibaren yeniden 10 filmlik bir final listesi belirlenecek.Bu kararda etkili olan nedenlerin birden fazla olduğu söylenebilir. Son yıllarda animasyonların da yılın en iyi filmleri arasına girmesi ve Oscar'ın artık iyice tahmin edilebilir olması buna örnek olarak gösterilebilir. Hatta 10 film arasına belgesel ve komedilerin bile girebileceği söyleniyor. Yine de en etkili olanın animasyon filmlerindeki kalite artışı olduğunu vurgulamak lazım.
Yorumlar
  • Bu haber ve yeni düzenleme oscar ödülleri açısından oldukça radikal bir karar olmuş. Hatta son yılların en radikal kararı. Film sayısını 10 a çıkarmanın hiç bir sakıncası olmadığı gibi, oscar tahminlerinin dahada belirsizleşip heyecanlı bir yarış haline gelmesine yol açacaktır kuşkusuz.Yalnız belgesel filmlerin kendilerine ait kategorileri olduğu için bu haber en çok o yıl gösterime girmiş ve kontenjan yüzünden adaylık alamamış filmlerin işine yarayacak.Yani dark knight bu yıl gösterime girseydi kesinlikle adaylık alırdı.

  • akademi politik filmleri desteklemeden vazgeçsin animasyonlara yine yer kalır. 10 a çıkartmak en iyiler arasında olmanın ulaşabilirliğini kolaylaştırıyor.

  • Geç alınmış bir karar.Wall-E filmi film dalında Oscar adayı olup ödülü almalıydı.Animasyon dalında aldı.Ekonomik kriz ve törenlere ilginini düşmesi gibi nedenler olmasa bu karar alınmazdı.10 aday ancak hak etmeyen film ödülü alacak.

  • Ewet gerçektende iyi olmuş, ama bu yıl en iyi film oscarını "Nine" filmi alıcaktır.Onda bi değişiklik olucağını sanmıyorum.

  • Bence çok iyi olur hemen tahmin edebiliyoruz kimin alacağını çoğalması çok iyi olur..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir