13 Mayıs 2003 23:41

Oscar'da Adaptasyon Sorunu

Bu sene Oscar Ödülleri'nde senaryo dalında yarışan filmler, final heyecanına kısa bir süre kala tartışma yarattı. En İyi Özgün Senaryo kategorisi ile En İyi Uyarlama kategorisi arasındaki sınırların tartışılmasına neden olan film ise: Spike Jonze'nin Tersyüz'ü. Film, son yılların en özgün senaryolarından birine sahip olmasına rağmen, çıkış noktası Susan Orlean'ın kitabı olduğu için, uyarlama filmlerin yer aldığı kategori içinde değerlendiriliyor.Teryüz'ün kendi kategorisindeki diğer bir film de, tartışmayı destekler durumda. Chicago, bir müzikalden yola çıkılarak tasarlanmış olmasına rağmen, uyarlama yapımlar ile aynı kategoride tutuluyor. Bu iki filmden yola çıkılarak; yarışmaların senaryo kategorilerinin incelenmesi gerektiğini düşününler çevreler, dananın kuyruğunun Michael Moore başyapıtı Benim Cici Silahım ile koptuğunu söylüyorlar. Moore'un başypıtı; bir belgesel olmasına rağmen, Amerikan Yazarlar Birliği'nin En İyi Senaryo ödülüne layık görülmüştü.Teryüz, son derece özgün bir senaryo olmasına rağmen, başarılı bir uyarlama olduğu söylenen Saatler'in veya orijinal müzikalin başarılı bir beyazperde versiyonu olan Chicago'nun gölgesinde kalabilir. Oscar gecesinden çıkabilecek böyle bir sonuç, tartışmanın devam etmesine yol açacaktır.
Yorumlar
  • Uyarlama olsun özgün olsun bu sene Adaptation'a mutlaka ödül verilmeli. Bu adaylar arasında Uyarlama: Adaptation, Özgün: Hable Con Ella diyorum.

  • senaryo kategorilerinde bu yıl sorunlar yaşandığı gerçek. Gangs Of New York aslında bir kitaba dayanıyor. Ama bağımsız bir uyarlama olduğu, kitabın büyük ölçüde değiştirildiği gibi gerekçelerle Özgün Senaryo kategorisine sokuldu. My Big Fat Greek Wedding, Nia Vardalos'un tek kişilik bir oyunundan uyarlanmış olmasına rağmen oyun filmden daha sonra basıldığı için yanılmıyorsam yine Özgün Senaryo kabul edildi. Adaptation ise çıkış noktası Orchid Thief olsa da bambaşka bir öykü anlatmakta fakat bu düğer iki örnek "özgün" kabul edildiği halde "uyarlama" sayıldı. Kıstaslar iyice belirsizleşti ve stüdyoların pazarlama stratejileri belirleyici olmaya başladı.Bu arada, ben Uyarlama Senaryo dalında Saatler'in kazanacağını düşünüyorum. Hem daha klasik bir yapısı olduğu hem Senaristler Birliği ödülünü kazanmış olduğu hem de En İyi Film adayı olduğu için. Chicago'nun şansı yok. Çünkü Bill Condon daha önce Gods&Monsters ile bu ödülü kazanmıştı.Özgün Senaryo ise Far From Heaven ile Talk To Her arasında.

  • benimde uyarlama senaryo dalında iki favorim var biri tersyüz diğeri ise saatler

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir