24 Kasım 2004 18:45

Oscar'dan Sızan Korsan Kopyalar

Warner'dan, Oscar öncesi, Akademi üyesine yasadışı kopya davası

Warner Bros., Amerikan Film Akademisi üyesi, aynı zamanda eski aktör olan Carmine Caridi'ye, Son Samuray ve Gizemli Nehir filmlerinin basın için hazırlanmış kopyalarını dışarı sızdırdığı ve yasadışı olarak çoğaltılmasına yol açtığı için 300.000 dolarlık tazminat davası açtı.Her film vizyona girmeden önce basına özel gösterimler yapılır. Ancak Türkiye gibi basının tek bir şehirde toplandığı ülkelerde basın gösterimlerini yapabilmek kolay olsa da, Amerika gibi geniş bir coğrafyada nerdeyse imkansız. Bu sebeple yapımcı firmalar ülkenin dört bir yanına dağılmış basın mensuplarına özel olarak filmlerinin birer örneğini gönderirler. Tabi ki screener tabir edilen bu kopyaların herhangi bir şekilde çoğaltılması ya da başka birine verilmesi yasaktır. Oscar için oy kullanacak 6000'den fazla Akademi üyesine de aynı şekilde tüm filmlerin birer kopyası yollanıyor. Caridi'ye yapılan suçlama da, kendisine özel gönderilen kopyaları Russell Sprague adlı başka bir şahsa da göndermiş olması ve sonunda Sprague'ın filmleri yasadışı olarak çoğalttığının ve internet üzerinden satışını yaptığının tespit edilmesi. Soruşturmada kendini savunan Caridi, Sprague'ın korsan kopya ürettiğinden kesinlikle haberi olmadığını, O'nu sadece bir sinema tutkunu sandığını söyledi.Korsan olarak piyasaya sürülen filmlerin genelde screener kopyalar kullanılarak çoğaltıldığına uzun zamandır inanılıyor. Hatta geçen yıl, yine Oscar öncesinde, büyük stüdyolar basın için screener kopya yapılmamasını savunmuş ve sadece kendi kontrollerinde basına özel gösterimler yapılması gerektiğini söylemişlerdi. Ancak küçük stüdyolar bunun kendileri için nerdeyse imkansız olduğunu ve filmleri gerekli şahıslara postalamaktan başka çareleri olmadığını belirtmiş hatta olay stüdyolar arası kavgaya dönüşmüştü. Ancak bir sonuç elde edilemeyince en azından bu sene daha ciddi önlemler alınmasına karar verildi.Bu yıl Oscar için oy kullanacak Akademi üyelerine yine filmlerin birer kopyası gönderilecek. Ancak, filmlerin yanında özel bir DVD makinesi de yollanacak ve filmler başka hiçbir makine de izlenemeyecek. Yine de bu engeli alt etmeyi başaranlar olursa diye her Akademi üyesine bir kod verilecek ve kodlar filmlerin içine de görülemeyecek bir şekilde yerleştirilecek. Yani filmlerden birinin kopyalandığı tespit edilirse içindeki özel kod sayesinde hangi Akademi üyesinden alınmış olduğu anlaşılacak.Kendisi de sinema sektörünün içinde olmasına rağmen böyle bir korsan film davasına karışan Caridi'nin durumu aslında pek çok şeyi özetliyor. Hala son derece bilinçsiz yaklaştığımız korsancılık, film dünyasına derinden zarar veren ve bir çok ufak şirketin iflasına yol açmış bir olgu. Büyük emekler sonucu yapılan filmlerin korsan CD tezgahlarında satılmaya devam edilmesi durumun daha da vahimleşmesine yol açabilir, bu nedenle sinema salonlarında yerimizi almaya devam edelim.Sanem Türk
Yorumlar
  • Walla bu $a$ılcak bi durum diil ki... Bu zaten çok normal...Bizden daha önce zaten yapılan bi$ii diye biliyorum...garipsenicek bi konu diil yani... ;)

  • Korsan sadece türkiyede yokmuş da ne demek? Hemen hemen her ülkenin başının derdi.Herneyse tamam son samuray ve gizemli nehiri sızdırmış akademi üyesi, onlar sızdırmasada bi şekilde bu filmler dolaşıyor ortalıkta istdeki arkadaşım 2 ay önce spanglish'i izlediğini söyledi film gecen hafta abd de vizyona girdi. Bunu kim sızdırdı? valla bu galiba biraz göreceli bir kavram...

  • hemen biletini kesmeyin adamin birsey kanitlanmis degil

  • yani okuyunca yuh dedim. bi de sinema sektorunun en icinde bulunan insanlardan biri. zamaninda oyunculuk bile yapmis ustelik. ben akademinin yerinde olsam adami uyelikten atardim. belki acimasiz gibi gozukuyo ama korsanin cok moda pldugu bi zamanda boyle bi mevkide olan bi insan biraz daha sorumlu davranmali. Demek ki korsanin yayilmasinda tek suclu korsan kullanan sinema izleyicileri diilmis.

  • Buna ne dersiniz?? korsan sadece türkiyede yokmuş.... HELAL OLSUN VALLAHA!!! NE AKLA HİZMET YAPMIŞ BU İŞİ??

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir