25 Ekim 2005 14:22

Oscar'ın Göremediği Scorsese

Sıkı Dostlar gelmiş geçmiş en iyi film

İngiliz film eleştirmenlerine göre gelmiş geçmiş en iyi film Martin Scorsese'nin Sıkı Dostlar'ı.Reuters'in bildirdiğine göre İngilizler 1990 yapımı Sıkı Dostlar'ı en iyi film seçerken ikinciliği Alfred Hitchcock'un 1958 yapımı Vertigo'suna üçüncülüğü de Steven Spielberg'ün 1975 yapımı Jaws'ına verdiler.Listede dördüncülüğü David Fincher'ın Dövüş Kulübü alırken son on yılda çekilmiş ama ilk ona girmeyi başarabilmiş diğer yapım Peter Jackson'ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesi oldu.Yaptıkları listeyle Amerikan Film Akademisi'ne bir anlamda baş kaldıran İngilizlerin, akademinin görmezden geldiği bazı yapımları üst sıralara yerleştirmiş olduğu gözden kaçmadı. 1991'de 6 dalda Oscar adayı olan Sıkı Dostlar sadece Joe Pesci'ye En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandırmıştı.Hala Oscar'a uzanamamış olan usta yönetmen Scorsese'nin yanı sıra Dövüş Kulübü'nün de Oscar gecesinde adının bile geçmemesi epey eleştirilere neden olmuştu.
Yorumlar
 • neye göre oscar kime göre oscar akademiymiş falan da filan...verseler ne oluurr vermeseler...scorsesein bu durumu belki içine oturabilir ama benim için hiçbir önem arz etmemektedir zira bendeki yerini daha da pekiştirmiştir

 • gerçekten insan artık oscar ın martin scorsese ye bir garezi mi var diye düşünmeye başlıyor.onca klasikleşmiş filmleri var ama nedense oscarı vermediler.neyse ki the departed aldı.o film de almasaydı artık...

 • goodfellas, en iyi 5 mafya bir filminden birine girecek, aynı zamanda en iyi 100 filme girecek kadar iyidir anca, joe pessi döktürmüş ve oskarıda hak etmiştir

 • Hiç bir sıralamada veya hiç bir ödülde amacın gerçekten "en iyi"yi bulmak olduğunu pek sanmıyorum en azından sinema sektörünün içindeki bilgeler için. Bu sektörde "en iyi" neye göre, nasıl seçilirse seçilsin mutlaka subjektiflik işin içine girecektir. Örneğin etkililik diye bir girdiye göre tamamen bilimsel bir değerlendirme yapmak mümkün değildir, keza bir filmi değerlendirirken bu girdiyi hesaba katmamak da... Bütün bunların üzerine bir de politik-kültürel-toplumsal-tepkisel eğilimler işin içine girdiğinde, seçilen yapıtları tartışmasız kabul edecek kimse çıkmayacaktır ve her zaman bir "ama" olacaktır. Sanırım bu tür sıralamaların en güzel ve birincil olması gereken amacı, geride kalanları tekrar tekrar dönüp düşünebilme ve değerlendirebilme hatta tartışabilme ortamı hazırlamasıdır. Bu varsaydığım amaca göre, yukarıdaki liste oldukça iyi bir liste bence. Birinci olarak bir İngiliz değerlendirmesinde Amerikan filmlerinin başı çekmesi (hatta çok popüler olanlarının) sinemanın milliyetler ötesi olduğunun çok güzel bir göstergesi. Aynı zamanda akademinin ısrarla göz ardı ettiği filmleri çok ön plana çıkarmış olması da bir tepkinin ve bence de sağlıklı bir tepkinin dışavurumu. Bundan da öte, son dönem filmlerinin hepsini popülarizmle eleştiren çok değerli sinema yorumcularına son yılların dikkate değer filmlerini listede yukarılara alarak çok güzel de cevap vermişler. Son olarak Jaws'ın listede olmasına çok sevindiğimi söylemem gerek. Spielberg'in belki en iyi filmi değildir ama bilim kurgu başyapıtı lafının sadece günden güne değişen teknik olanaklarla değişmeyeceğinin en güzel örneklerinden biridir. Spielberg'in kendisi bu konuda bir günah çıkarmış ve Jaws için "Gösterdiklerim değil, gösteremediklerim filmi başarılı yapmıştı" diyerek bu konuda çok üzerinde düşünülmesi gereken bir laf etmiştir. Neticede ne güzel üzerinde tartışıyoruz da, bir de birbirimizi ikna etmeye çabalamasak :)

 • Oscar ödülleri bazen duygularına yenilebiliyor, her ne kadar sıkı dostlar oscar almamış bir film olsada bu onun izleyici gözündeki tutumunu değiştirmiyor. Zaten sinema konusunda kendine güvenen izleyiciler kendi ödüllerini veriyorlar beğendikleri filme. Dövüş klubü'nün başarılı bir film olduğunu düşünüyorum ama o listede yer alması gereken bir sürü film dururken 2.lik yakışmamış...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

  Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

 • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

  Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

 • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

  Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir