22 Aralık 2005 12:49

Oscar'ın Saklı Yarışı

Yabancı film yabancı dilde olmalı

Amerikan Film Akademisi'nin Oscar adaylarını ilan etmesine bir ay kaldı. Tüm sinema dünyasının gözlerini akademiye çevirdiği bu günlerde akademiden şaşırtıcı bir karar geldi. Variety'nin haberine göre aday adayı listelerinde bulunan sekiz film Oscar yolunda diskalifiye edildi.Akademinin 22 yıldır böyle bir karar almamış olması, son on yılda ise en fazla senede bir filmin yarış dışına itilmesi tartışmalar başlattı. Akademi neden böyle bir karar alma ihtiyacı duymuştu?Yapılan açıklamada filmlerde dördünün, yarıştıkları ülkelerin dillerinde çekilmemiş olduğu için diskalifiye edildiği bildirildi. Oscar'ın iddialı filmlerinden Michael Haneke'nin Saklı'si (Cache) de bu filmlerin başını çekiyor. Avusturya adına Oscar yarışına giren filmin diyalogları Fransızca.Diğer dört film ise birden fazla dilde çekildikleri, çok fazla İngilizce içerdikleri ya da başvuruları doğru yapmadıkları için diskalifiye edildiler. Oscar yarışında şimdiden kaybedenler:1.Be With Me Eric Khoo, Singapur Üç dilde diyaloglar var ağırlık İngilizcede2.Saklı (Cache) Michael Haneke, Avusturya Filmin Almanca olması gerekirken diyaloglar Fransızca3.Brides Pantelis Voulgaris, Yunanistan Fazla İngilizce içeriyor4.1888 Alfredo Anzola, Venezuella Başvuru süresini geçirdiği için5.Sex & Philosophy - Mohsen Makhmalbaf, Tacikistan, 35 mm kopyayı akademiye ulaştırmadıkları için6.Say Good Morning to Dad Fernando Vargas, Bolivya - 35 mm kopyayı akademiye ulaştırmadıkları için7.Bluebird Mijke de Jong, Hollanda Filmin televizyonda yayınlanan versiyonu ile akademiye gönderilen arasında çok fazla fark olmaması8.Private Saverio Costanzo, İtalya Filmin müziklerinin Arapça ve İbranice olması, filmde İtalyanca tek bir kelime bile olmaması58 filmin aday adayı olduğu En İyi Yabancı film dalı için şimdi 54 film yarışacak. Dört ülke başvuru süreleri hala devam ettiği için diskalifiye edilen filmlerinin yerine yeni film gönderme hakkına sahip.Akademi en son 1983'te böyle bir karar almış ve dokuz film yarışma dışı bırakılmıştı. En İyi Yabancı Film dalında Oscar yarışına katılacak adaylar diğer kategorilerle beraber 25 Ocak'ta açıklanacak. Sanem Türk
Yorumlar
  • Arkadaşlar bundan daha doğal bir haber olailir mi? tabiki disalifiye edecekler kategorinin adı yabancı dilde en iyi film elbette yabancı dille cekilmiş olması gerekiyor yoksa o kategorinin ne anlamı var dimi mantıklı düşünmek lazım akademiyi tebrik ediyorum bu konuda.

  • ahuh cok sacma seylerden kaybetmisler. ama biraz da hakli tabi akademi yani mesela italyanca filmde ne arar ibranice arapca muzik? kendi kulturleri yok mu bu insanlarin?

  • haneke nin filminin dışşrada kalması bizim Gönül Yarası için iyi oldu diyebiliriz çünkü Saklı nın aday olması çok büyük ihtimaldi...

  • İlginç. Oscar komitesi acayip bir karar vermiş. İyi de etmiş. En güçlü adaylar arasında olan Michael Haneke'nin filmi Cache ve (bence en doğrusu olan) Gelinler filmi diğer aday filmlerin önünü açacaklardır. Bu kararı verdiklerinden dolayı sizi kutluyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir