28 Şubat 2005 08:27

Oscarın Yıldızı Clint Eastwood

Scorsese yine eli boş döndü

Sinema dünyasının aylardır beklediği gece sonunda geldi. 77. Oscar ödülleri Los Angeles'ta sahiplerini bulurken Clint Eastwood ve ekibi geceden büyük bir zaferle ayrıldı.En İyi Film ve En İyi Yönetmen bir yana aday olan tüm oyuncularının da Oscarı kucakladığı Milyonluk Bebek'in zafer gecesinde en büyük hayalkırıklığını kuşkusuz Martin Scorsese yaşadı. Gecenin favorisi yönetmen bir kez daha Kodak Tiyatrosu'ndan eli boş ayrılırken şimdiden Akademi'nin tercihleri tartışılmaya başlandı. Annette Bening-Hilary Swank maçının ikinci raundunda da galip gelen Swank'in kazandığı Oscar'la beraber Jamie Foxx'un En İyi Erkek Oyuncu seçilmesi kesinlikle sürpriz değildi. 2005'in galiplerinin tam listesi:En İyi FilmMilyonluk Bebek (Clint Eastwood)En İyi YönetmenClint Eastwood (Milyonluk Bebek)En İyi Erkek OyuncuJamie Foxx (Ray)En İyi Kadın OyuncuHilary Swank (Milyonluk Bebek)En İyi Yardımcı Erkek OyuncuMorgan Freeman (Milyonluk Bebek)En İyi Yardımcı Kadın OyuncuCate Blanchett (Göklerin Hakimi)En İyi Özgün SenaryoCharlie Kaufman - Michel Gondry - Pierre Bismuth (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) En İyi Uyarlama SenaryoAlexander Payne - Jim Taylor (Sideways)En İyi Yabancı Filmİçimdeki Deniz (Alejandro Amenabar)En İyi Görüntü YönetmeniRobert Richardson (Göklerin Hakimi)En İyi Uzun Metraj Animasyonİnanılmaz Aile (Brad Bird)En İyi ŞarkıAl Otro Lado Del Rio (Jorge Drexler - Motosiklet Günlüğü) En İyi Film MüziğiJan A.P. Kaczmarek (Düşler Ülkesi)En İyi Kısa Metraj BelgeselMighty Times: The Children's March (Robert Hudson - Robert Houstun)En İyi Ses KurgusuMichael Silvers - Randy Thom (İnanılmaz Aile)En İyi SesGreg Orloff - Bob Beemer - Steve Cantanessa - Scott Millan (Ray)En İyi Kısa Metraj AnimasyonRyan (Chris Landreth)En İyi Kısa Metraj FilmWasp (Andrea Arnold)En İyi Görsel EfektJohn Dystra- Scott Stokdyk - Anthony LaMonilara - John Frazier (Örümcek-Adam 2)En İyi KurguThelma Schoonmaker (Göklerin Hakimi)En İyi BelgeselBorn Into Brothels (Zana Briski - Ross Kauffman)En İyi Kostüm TasarımıSandy Powell (Göklerin Hakimi)En İyi MakyajValli O'Reilly - Bill Corso (Talihsiz Serüvenler Dizisi) En İyi Sanat YönetimiFrancesca LoSchiavo - Dante Ferretti (Göklerin Hakimi)Yaşam Boyu Başarı ÖdülüSidney LumetSanem Türk
Yorumlar
  • ben bu oscar ödüllerinde bişiye değinmek istiyorum..bilmem dikkatinizi çektimi .ama şu var.en iyi film en iyi erkek oyuncu en iyi kadın oyuncu gibi ödüller genellikle duygu yüklü filmlere gidiyo. bilmiyorum verildimi ama ben hiççizgi roman uyarlaması filmlerin, özgün senaryolu vampir kurtadam filmlerinin ,aksiyon dolu (dolu dolu) filmlerin en iyi film dalında ödül kazandığını görmedim.yüzüklerin efendisi var fantastikm bir film belkide bu yüzden bazı şeyleri başarabildi film...ama yine de yüzüklerin efendisinde duygular ön plandaydı..... neden bahsettiğim filmler ((çizgi roman uyarlaması filmler, özgün senaryolu vampir kurtadam filmleri))) hep geri planda kalıyor ve pek az ödül kazanıyor ?beni bilgilendirirseniz sewinirim:)

  • beni en çok sevindiren morgan freemanın sonunda ödülü almasıydı.epey geç kalınmış olunsa da!m.scorsese olayına gelince ben artık bunda kasıt olduğuna karar verdim.

  • Akademi bu yıl duygusal davranmadı sonuçlar fazla şaşırtmadı ama martin scorsese'nin en iyi filmi bırak yönetmen ödülünü alamaması bana sürpriz oldu diyebilirim. Aslında herkes martin scorsese'nin oscarı bu filmle almasına sıcak bakmadı. Neyse artık başka bahara kaldı ama ben yaşam boyu onur ödülüne sıcak bakmıyorum. O ödülü aldığında yaş yetmiş iş bitmiş olacak bence oscarı suan alması onun için çok daha iyi olabilirdi. Clint 2. oscarı aldı sanırım bundan sonra alamaz ama hala üretmektende vazgecmeyecektir.Diğer kategoriler makyaj dışında tahminlerim ve beklentilerim aynıydı. Gecen yıla göre daha sönüktü diyebilirim sanırım bu sunucudan kaynaklanıyor...Ben 2005 i kapattım 2006 tahminlerimi bikaç hafta sonra oscar ödülleri forumunda görebilirsiniz...

  • Akademi scorsese'ye olan anlamsız takıntısını yine devam ettirdi.Scorsese bana göre stanley kubrick den sonra gelmiş geçmiş en iyi yönetmendir.

  • Akadeemi giderek saygınlığını kaybediyor. Scorsese sinemaseverlerin nezdinde birçok filmiyle oskarı kaldırmıştır. Ona oskarı bizler veriyoruz akademi verse ne olur vermese ne?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir