23 Haziran 2005 13:04

Oscar'ınızı Sabah Alın

Akademi Oscar kurallarını değiştiriyor

Film endüstrisinin en prestijli ödülleri kabul edilen Oscar'larda önümüzdeki yıl sürprizler var. Ödül sayısını azaltmak için toplandığını duyurduğumuz Amerikan Film Akademisi, belki sayıyı azaltmadı ama kurallarda büyük değişiklikler yaptı.Variety'nin bildirdiğine göre ilk değişikliği yapımcılar için yapan Akademi, yapımcıların Oscarlarını Kodak Tiyatrosu'ndaki geleneksel törende değil, tören sabahında verecek. Bir film için üçten fazla yapımcı Oscar'a aday olamayacak. Bunu torpillerin (!) önüne geçmek için yapacak olan Akademi, gerçekten o film için çalışmış yapımcıları tespit edebilmek için Yapımcılar Birliği ile ortak çalışacak. Yani stüdyolar prestij olsun diye filmde fazladan yapımcı ismi geçiremeyecek.İkinci olarak en büyük değişiklik bestecileri ve söz yazarlarını etkileyecek. Bundan sonra En İyi Müzik ya da En İyi Şarkı dalında ikiden fazla Oscar verilmeyecek. Yani bir şarkıyı üç kişinin yaratmış olma şansı kalmayacak Eğer o yılın En İyi Şarkı dalında dokuzun altında aday adayı varsa, ödülün o yıl için verilip verilmeyeceğine kurul karar verecek.Bu yıl Team America: World Police sebebiyle başlayan animasyon tartışmasına da son nokta kondu. Bir filmin animasyon sayılabilmesi için kare kare çekilmiş olması gerekecek. Yani Team America benzeri, normal film (live action) gibi çekilmiş yapımlar animasyon kategorisinde yarışamayacak.
Yorumlar
  • Akademi bir kategoriyi sırf doldursun diye sacma sapan filmleri aday yapmayışını her zaman kutlarım. Yalnız haberde anlamadığım bir şey var en iyi film kategorisinde adaylık sınırı 3'e mi indiriliyor yoksa bir yapımcı o yılda 3 filmden çok adaylık mı alamıyor bunu pek anlayamadım umarım ilki olmaz. Ses kurgusu ve ses kategorileri birleştirilebilir ama onun dışında makyaj ve kostüm kategorilerinin birleştirilmesi biraz saçma olur. Neyse akademinin monotonluktan kurtulup değişiklikler yapması güzel.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir