6 Ağustos 2012 00:00

Öyle bir yerde toprağa verilecek ki

Böbrek yetmezliği teşhisi ile hastaneye kaldırılan ve tedaviye cevap veremeyen ünlü yönetmen Metin Erksan salı günü toprağa verilecek.

Lütfi Kırdar kongre merkezinde saat 10.30 daki törenin ardından Teşvikiye camii'ye getirilecek olan cenaze daha sonra vasiyeti üzerine Boğaziçi Üniversitesindeki Nafi Baba Türbesinin yanındaki aile mezarlığına defnedilecek.

Lütfi Kırdardaki tören esnasında Kurtuluş Kayalı,Safa Önal ve Süleyman Saim Tekcan birer konuşmada yapacaklar.Rahmetli Metin Erksanın defnedileceği yerin daha önceleri birçok sinemacının film seti için kullanıldığı yer olduğu da dile getirildi.

83 Yaşında hayatını kaybeden Metin Erksan Mevlevi bir aileden gelmektedir. Boğaziçi Üniversitesindeki Nafi Baba Türbesi ve aile mezarlığının yanında gömülebilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekmektedir. Bu kararın çıkması için Avrupa’dan sorumlu Devlet Bakanı Eğemen Bağış büyük gayret gösterdiği belirtiliyor.


Metin Erksan Kimdir?

Metin Erksan (d. 1 Ocak 1929, Çanakkale-ö. 4 Ağustos 2012, İstanbul ), Türk yönetmen ve sinemacı.

Pertevniyal Lisesi'nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirdi. 1947'den başlayarak çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. Üniversite yıllarında sinemayla ilgilenen Erksan, 1950'de Atlas Film için Yusuf Ziya Ortaç'ın Binnaz adlı filmini senaryolaştırarak sinemaya adımını attı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden 1952'de mezun olan Erksan, aynı yıl Dünya gazetesinde film eleştirileri yazdı.1952'de senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yazdığı Karanlık Dünya, Aşık Veysel'in Hayatı-Karanlık Dünya, ilk filmi oldu. Dünya Havacıları Türkiye'de (1958), Büyük Menderes Vadisi (1959) adlı iki belgesel film yaptı.

Edebiyat uyarlamalarına yönelerek kırsal kesim insanlarının sorunlarını işlediği filmlerle başarı kazandı. Susuz Yaz, 1964 Berlin Film Şenliği'nde Altın Ayı Büyük Ödülü'nü, Yılanların Öcü (1962), 1966 Kartaca Film Şenliğinde birincilik kazandı. Kuyu filmi (1968) 1. Adana Film Şenliği'nde birinci oldu. Halit Refiğ ile birlikte Ulusal Sinema anlayışının temsilcisi oldu.

1970 yılından sonra tecimsel amaçlı filmler yönetti. 1974-1975'te TV için çağdaş beş Türk öyküsünü (Sabahattin Ali'nin "Hanende Melek", Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Geçmiş Zaman Elbiseleri", Samet Ağaoğlu'nun "Bir İntihar", Sait Faik Abasıyanık'ın "Müthiş Bir Tren" ve Kenan Hulusi Koray'ın "Sazlık") kısa metrajlı filmler durumuna getirdi. Metin Erksan, 4 Ağustos 2012 tarihinde 83 yaşında vefat etti.


Yorumlar
  • hmmm..

  • umarım imanlı ölmiştür, iman selameti ile ölmediyse kabe ye gömseler fayde etmez. allah hepimize iman üzere ölmeyi nasip etsin

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir