25 Ekim 2010 00:00

Oynadığım filmin baştan sona içinde olmalıyım

Rol aldığı ‘Çoğunluk’, ‘Çakal’ ve ‘Siyah Beyaz’ filmleriyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışan Erkan Can, “Üç filmin içinden geçtik işte... Gençlere yardım ettik” dedi. Yeni Aktüel dergisi için Arda Uskan’a konuşan Can, şunları söyledi:

YENİ SİNEMACILAR...
“Aslında böyle çalışmayı sevmiyorum. Bir filme başlarken başından sonuna içinde olmak istiyorum. Aynı zamanda bir dizide oynuyorsunuz, saçınızı kesemiyorsunuz, bıyık bırakamıyorsunuz. Bunları oyuncunun önündeki engel olarak görüyorum.”

*‘Çoğunluk’taki rolün ne?
Taksi şoförünü oynuyorum. O filmin içinden de geçtik işte...

Neyi anlatıyor film?
Bir aile içinde kuşak çatışmasını anlatıyor. Yeni Sinemacılar’ın bir filmi. Yeni Sinemacılar’ı bir laboratuvar gibi görüyorum. Herkese kapı açık, kalan kalıyor, giden gidiyor. Film üretiyoruz.

‘Gemide’, ‘Laleli’de Bir Azize’, ‘Takva’... Hepsi oradan çıktı. Kendiliğinden oluştu.

BARIŞ KANDIRDI BENİ
Barış Bayraktar’ın kısa filmi ‘Pamuk Prenses’te müthiş bir karakter oynuyordun...

O ara hiç film çekesim olmuyor; çoluk var çocuk var, akan bir hayatımız var. Bu hayat içinde de eşref saatimiz var, eşek saatimiz var. Bazen bu yüzden iyi senaryoları da es geçtiğim oluyor. Kendime, eve, kızıma vakit kalmıyor.

PEK GÖRÜŞEMİYORUZ
*Kızınla aran nasıl?

Valla çok iyi... Sekiz yaşına girdi, okula başladı.

*Seni ekranda görünce ne yapıyor?
Beni pek görmüyor. O saatlerde yatmış oluyor. Ara sıra reklamlarda görüyor, pek ilgilenmiyor doğrusu. Çok televizyona yapışsın istemiyorum aslında. Şimdilik daha bulaşmasın bu işlere...

* Babası gibi olmasın mı?
Olsun, ben de iyi bir oyuncu olsun, Oscar alsın isterim. Gitsin, okusun, dünyaya açılsın. Ne istiyorsa onu yapacağız tabii. Zorlamayacağız ama henüz çok erken.

* Hülya Avşar’la yeni bir filmde oynayacağın yazıldı...
Evet, gazeteler öyle yazmış ama ben de sizden fazla bir şey bilmiyorum...

SADECE EMPATİ KURMAK YETMEZ

* Oynadığın karakterle bir empati kuruyor musun?
Tabii ama herkesin yöntemi değişik... Bazısı empati kurar, kimisi tamamen teknik oynar. Mesela ‘Takva’da, Muharrem’in duygusunu bilmen yeter.

Ama kamera nereden çekecek, sen kaç adım atacaksın, yönetmen o anda ne diyecek? Aynı anda beş-altı işi birden hesaplayacaksın. Sadece Muharrem olmak yetmiyor. İki insanı birden yaşıyorsunuz ve duyargalarınız çok açık olmalı.

Yorumlar
 • usta olmak hakikatten kolay olmuyor bunu erkan abiden yola çıkarak görebiliriz her sinema filminde her dizilerin de hakkını veriyor taktir ediyorum saygılar

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Oscarlı Kate iddialı geliyor Oscarlı Kate iddialı geliyor

  Kate Winslet ve Saoirse Ronan, Ammonite filminde lezbiyen aşıkları canlandıracak.

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir