17 Ekim 2014 00:00

Özge Özpirinçci: 'Çare grev'

Özge Özpirinçci, dizi setlerindeki ağır çalışma koşullarından şikayet etti.

Dizi setlerinde artık ölümler yaşandığını belirten oyuncu Özge Özpirinçci, "İnsan canının değerli olduğunun nasıl anlaşılması gerekiyor. Hep beraber bir greve gidilir, sektör durur ve ’Biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz’ denilebilir" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce 51’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Akdeniz Üniversitesi Olbia salonunda dizi sektörü ve sinema endüstrisi arasındaki ilişki tartışıldı. Panelde İstanbul Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı, Yrd. Doç. Dr. Mesut Aytekin’le birlikte oyuncu Özge Özpirinçci ve tiyatrocu İştar Göksever konuşmacı olarak yer aldı.

REYTİNG CİHAZLARI

Özge Özpirinçci, dizi sektörünün yaşadığı bütün sıkıntının bu yıl sayıları 2 bin 500’e çıkan reyting cihazından kaynaklandığını söyledi. Cihazların setlerde çaycıdan yapımcısına kadar insanın hayatını yönettiğini belirten Özpirinçci, "Hayatımda reyting aleti görmedim. Kimin evinde olduğu, kim tarafından yönetildiği, sonuçlara nasıl bakıldığı bilinmiyor" dedi.

ÖLÜMLER YETMİYOR

’Melekler Korusun’ dizisinde çalıştığı dönemde 148 saatlik kaset teslim ettiklerini belirten Özpirinçci, bunun da günde minimum 18 saat çalışma anlamına geldiğini söyledi. Bu çalışma tarzının ’kelepçe sözleşme’ olarak adlandırılan sözleşmelerle yükümlülük altına aldığını anlatan Özge Özpirinçci, "Ama şunu söylemek durumundayız, yapımcı zarar etmiyor, sadece karından zarar ediyor" dedi. Setlerde artık ölümlerin yaşanmaya başladığını anlatan Özpirinçci, şunları söyledi:

"İnsan canının ne kadar değerli olduğunun nasıl anlaşılması gerekiyor. Hep beraber bir greve gidilir, sektör durur ve ’Biz bir şeyleri yanlış yapıyoruz’ denilebilir. Bunun için ölüm değil, işlerin durması gerekiyor. Bunun önüne geçecek isimler reklam verenler, kanal sahipleri ve yapımcılar. Bugün yapımcılar toplansa ’Dizileri 45 dakika yapıyoruz ama aldığınız paranın yarısını alacaksınız’ dese kaç oyuncu kabul eder bilmiyorum, ama ben kabul ederim."

AMERİKA’YA SATILAN TEK DİZİ 'SON’

Özpirinçci, Türk dizilerinin en büyük pazarının Ortadoğu olmasına karşın Amerika’ya senaryo olarak satılan tek dizinin ’Son’ dizisi olduğunu söyledi. Özpirinçci, "Ortadoğu büyük market ve pazar ama bir senaryonun Amerika’ya satılması büyük başarı. 25 bölümlük paket bir diziydi. Berkin Oya 25 bölümü yazdı, Ay Yapım’da kasada saklandı. O dönem Altan’la beraberdim, oradan biliyorum" diye konuştu.

İZLEYİCİ AVM İNSANINA DÖNÜŞTÜ

Tiyatrocu İştar Göksever ise insanları tiyatrocu ya da sinemacı yapan noktanın yapı ya da bina olduğunu belirterek, "İstanbul göbeğinde AKM kapalı. İnsan yetiştirecekseniz bir binaya ait olma, orayı bir şekilde var etmeye çalışan insanlar yetiştirmek zorundayız. İstanbul’da Beyoğlu’nda 3 sinema AVM için kapatılmış durumda. AVM içine sinemayı sokarsanız o sinema olmaktan çıkar. AVM içinde 15 yıldan bu yana tiyatro yapıyorum, tiyatro izleyicisinin 15 yılda nasıl AVM insanına dönüştüğünü gördüm" diye konuştu.

Yorumlar
  • sanem ark. çok haklı bu devirde çok fazla insanı kullanıyorlar.hakkıyla veren yok hiç birşeyi.

  • Tamam Sanem iyi hoşta ilgi her şey midir diyorsun yani ? Bu insanlar bir yerde oturup 1 liraya çay içemiyorlar. Tanımadığı senin normal hayatta tiksineceğin insanlarla fotoğraf çektirmek zorunda kalıyorlar. Sen ben rahat rahat barlara gidip 2 gün eve gitmeyebiliyoruz ama onlar her dışarı çıktıklarında haber oluyorlar. Medya her hallerini çekiyor servis ediyor. Her an güzel görünmek gibi bir zorunlulukları var. Sürekli eleştiriler var bunun getirdiği psikoloji var. Sen istediğin erkekle ilişkiye girebilirsin ama onlar arkadaşlarıyla kahve içse adları çıkıyor. Gerçekten dışardan her şey güzelmiş

  • bu kadarsaçma bi haber olur mu dizi setlwerinde ölüm başlamış ben o kadar haber okuyoryum hiç böyle bi şey okuymadım.bir sürü görev şehidi var.madem öyle sizden de olsun.fazla konuşma bence para kazanıyorsun bedava

  • Bu bayana birisi günde 18 saat çalışarak ayda 1200 lira alan eğitimli, kültürlü insanların olduğunu söyleyebilir mi? Haberi yok sanırım. Oyunculuk göz önünde bir meslek, maddi ve manevi büyük getirileri var ve her şeyden önemlisi sevdiğiniz işi yapıyorsunuz ki bu ülkede insanların %90'ı sevdiği işi yapmıyor. Hayal aleminde yaşamayın, çok beğenmiyorsanız KPSS sınavlarına girip sabah 8 akşam 5 ve 3000 lira aylığı olan bir işe girin. Girin de göreyim.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir