22 Nisan 2015 15:43

Pablo Pineda'nın Türkiye ziyareti

Pablo Pineda engellileri normalletirme ve bütünleştirme ilkelerini temsil etmek üzere Türkiye'ye geldi.

İspanya Büyükelçiliği ile Cervantes Enstitüsü işbirliği kapsamında gösterimi yapılacak Yo, también adlı filmin gösterimi, başrol oyuncusu Pablo Pineda'nın katılımıyla gerçekleştiriliyor.


Pablo Pineda (1974, Malaga) üniversite eğitimini tamamlayarak mezun olan ilk Down Sendromlu Avrupalı oldu. İlköğretim öğretmenliği diplomasının yanı sıra eğitim psikolojisi lisans eğitimini de tamamlamak üzere.

Pablo’nun hayatı ve başardıkları, senarist Álvaro Pastor ve Antonio Naharro’ya, 2008 yılında çekilen Yo, también adlı filmin yaratım aşamasında ilham kaynağı oldu. Filmde çalışma hayatına başlayan Down sendromlu genç mezun Daniel adlı baş karakteri, Pablo Pineda’nın bizzat kendisi canlandırdı. Bu rolü ile 57. San Sebastian Film Festivali'nde (2009) En İyi Erkek Oyuncu Gümüş İstiridye Ödülü’ne layık görüldü.

Pablo Pineda, gerçek hayatta, memleketi olan Malaga’da engellilerin kamu ve özel sektörde çalışma hayatına başlamadan evvel farkındalıklarını arttırarak hazırlanmalarına yönelik çalışmalarda Malaga Belediyesi ve Adecco Vakfı bünyesinde eğitimci olarak görev aldı.

2013 yılında eğitimde öğrenim, yöntem, strateji ve çeşitlilik üzerine yoğunlaştığı “El reto de aprender” (Öğrenme Savaşı) başlıklı ilk kitabını yayınladı.

İlki, 20 Nisan Pazartesi İstanbul'da gerçekleştirilen “Yo, también” film gösterimi ve söyleşi etkinliğinin ikisincisi bugün Ankara'da gerçekleştirilecek.

Fragman

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir