29 Ağustos 2011 00:00

Panahi'ye özgürlük

Yönetmen Cafer Panahi, Altın Portakal Film Festivali’ne davet edildi.

Uzun süredir ev hapsinde tutulan İranlı yönetmen Cafer Panahi, Altın Portakal Film Festivali’ne davet edildi. Festival yöneticileri, yönetmeni Türkiye’ye getirebilmek için çalışıyor.


Festival yetkilileri, İran hükümetine başvurarak “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefeti desteklediği” gerekçesiyle 6 yıl hapis cezası alan, ayrıca 20 yıl sinema yasağı getirilen Cafer Panahi için özgürlük talebinde bulunacak.


Cezası ev hapsine çevrilen yönetmenin 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılabilmesi için yurt dışına çıkma ve uluslararası festivallere katılma yasağının kaldırılması istenecek.


Panahi, jüri üyeliğine davet edildiği 63. Cannes Film Festivali’ne katılamamıştı. Bu yıl 61. Berlin ve 67. Venedik Film Festivalleri’nde de yer alamadı. Yönetmenin koltuğu üç festivalde de boş bırakıldı.


İran Yeni Dalga Sineması’nın etkili ismi, ilk filmi ‘Beyaz Balon’la katıldığı Cannes’dan ‘Altın Kamera Ödülü’yle dönmüş, ‘Daire’ filmiyle Venedik’te ‘Altın Aslan Ödülü’ne layık görülmüş, ‘Ofsayt’la Berlin’de ‘Gümüş Ayı Jüri Özel Ödülü’nü almıştı.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir