10 Ağustos 2010 00:00

Patricia Neal hayatını kaybetti

Akciğer kanseri olan ünlü aktris Patricia Neal 84 yaşında hayatını kaybetti. Neal'in kızının ölümünün ardından 1960'ta pusetine taksi çarpması sonucu küçük oğlu da ölümden dönmüştü.

Oscar ödüllü Amerikalı aktris Patricia Neal öldü. Ünlü aktrisin ailesi, akciğer kanseri olan Neal'in, Massachusetts'in Edgartown kentindeki evinde dün 84 yaşında hayata veda ettiğini açıkladı.

1963 yılında Melvyn Douglas ve Paul Newman ile başrolleri paylaştığı "Hud" filmindeki kahya kadın rolüyle Oscar kazanan, iki yıl sonra 39 yaşında bir dizi felç geçiren Patricia Neal, beyaz perdeye tekrar dönmeyi başardığında bir kez daha Oscar'a ve üç kez de Emmy ödüllerine aday gösterildi.

Memleketi Knoxville'de adına "Patricia Neal Rehabilitasyon Merkezi" kurulan Neal, 1962 yılında 7 yaşındaki kızını kızamıktan kaybetti. Aktris, "As I Am" adlı 1988 yılında yayımlanan otobiyografisinde, "Hayatım sıklıkla bir Yunan trajedisine benzedi ve içimdeki aktris, bu benzerliği inkar edemez" diye yazdı.

Ünlü bir Broadway oyuncusu da olan Neal'in rol aldığı filmler arasında "The Fountainhead", "The Day the Earth Stood Still" ve "A Face in the Crowd" bulunuyor. Aktris 1968 yılında "The Subject Was Roses"daki performansıyla Oscar'a aday gösterildi.

Neal'in 1953 yılında evlendiği, "Charlie and the Chocolate Factory", "James and the Giant Peach" ve diğer çocuk masallarının yaratıcısı İngiliz yazar Roald Dahl'dan 5 çocuğu bulunuyor. Ünlü aktris, Dahl'dan, en yakın arkadaşı ile ilişki yaşadığını öğrendikten sonra 1983 yılında boşandı.

Ünlü aktrisin, trajediye benzeyen yaşamında kızının ölümünün ardından 1960 yılında pusetine taksi çarpması sonucu küçük oğlu da ölümden döndü. Neal'in çocuklarından kızı Tessa Dahl, babasının izinden giderek yazar oldu.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir