25 Eylül 2009 10:12

Portakal Gibi Kitap

Dünya sinema tarihinde önemli yeri olan filmlerin yönetmeni Stanley Kubrick'in söyleşileri Agora Kitaplığı'nca yayınlandı!

Kubrick'in yakın arkadaşı akademisyen-yazar Gene D. Phillips'in derlediği söyleşilerinde ünlü yönetmen, filmlerinin yapım aşamasını, filmin düşüncesini ve sinemanın etkisini tartışıyor. Şiddet toplumu üzerine filmler yapan Kubrick, filmin hazırlığı, çekimi ve kurgu aşamasındaki titiz çalışmasıyla biliniyor. 1951 yılında "Dövüş Günü" adlı filmin yönetmenliğini yaparak sinemaya giriş yapan Kubrick, 1999 yılında çektiği "Gözleri Tamamen Kapalı" adlı son filmine dek toplam 14 film çekti. Kubrick, son filmi vizyona girmeden yaşama veda etti."Ben fikir üretiyorum sinema yönetmeninin temel işi budur. Yönetmenin ikinci görevi, filmin seyirciye nasıl bir zevk vereceğini belirlemektir. Konu aktörlere gelince ise, ben hep en iyileriyle çalışmayı denesem bile burada bir orkestra şefinin karşılaştığı sıkıntıları çekmek kaçınılmazdır. Kendimin bu film yapma sürecinin en çok hangi aşamasını sevdiğimi soracak olursanız, o zaman da 'kurgu' diye cevap veririm. Çünkü yaratıcı bir iş çıkarmanıza en yatkın zemin, kurgudur. Önceden yazarak hazırlanmak, sonradan senaryoyu kaleme almak elbette çok tatmin edici bir duygu, fakat yazarken bir film üzerinde doğrudan çalışmış olmazsınız. Filmin çekimi başladığındaysa, bir sanat eseri yaratmak için tasavvur edebileceğiniz en ağır koşullarla baş başa kaldığınızı bilirsiniz..."
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir