11 Eylül 2014 00:00

'Portakal' krizi

Tanıtım toplantısına 50 yıl önceki orijinal heykel getirildi. Ancak jürinin hesaba katmadığı bir aksilik yaşandı.

Bu yıl Yılmaz Erdoğan'ın jüri başkanlığında 51.’si düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali’nin tanıtım toplantısında portakal krizi yaşandı.


50 yıl önce Halit Refiğ'e verilen festivalin ilk ödülünün üzerindeki portakal kaybolunca Antalya'daki Altın Portakal Film Festivali’nin tanıtım toplantısında panik yaşandı. Kopan portakalın İstanbul'da kaldığı anlaşınca herkes rahat bir nefes aldı.


Altın Portakal'da bu yılki ödül, 1964’te en iyi film seçilen ‘Gurbet Kuşları’ ile ödül alan Halit Refiğ'in heykelciğinden esinlenerek hazırlanmıştı.


Bir süre arayışın sonunda heykelciğin portakalının İstanbul’da kutunun içinde kaldığı anlaşıldı.


Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 10 - 18 Ekim tarihleri arasında 51’incisi düzenlenecek Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ulusal Uzun Metraj Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, Festival Direktörü Elif Dağdeviren ve Festival Komitesi üyesi Zeynep Özbatur Atakan katıldı.


"Doğu'nun Cannes Film Festivali olabilir..."


Türkiye’de sinema sektörünün büyüdüğünü ve buna uluslararası olmayı çoktan başarmış bir dizi sektörünün de eklendiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:


"Uluslararası deyince ben yalnızca Batı’yı anlamıyorum. Nicedir Doğu’yu da algılamaya başladık. Hatta dizilerimize gösterilen yoğun ilgi Doğu’dan. Bu coğrafyanın Cannes Film Festivali olabilir. Bu yıl 130 sinema filmi çekiliyor. Bu çok onur verici bir şey.Ama öte yandan da bir tane film platomuz yok. Bir tane üstüne o armayı koyduğunuzda seyirciyi salonlara koşturacak ödülümüz yok. Antalya böyle bir şeydi, tekrar öyle olmalı. Sadece bir jüri üyesi, başkanı olarak değil bir sinema işçisi olarak bu boşlukları doldurursak Türkiye’nin bu konuda da acayip yol alacağını düşünüyorum. Bütün umudum bu, burada bulunma sebebim de esasen bu."


Dağdeviren, 51’inci yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması’na 246, Ulusal Belgesel Yarışması’na 71 ve Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 57 yapımın başvuruda bulunduğunu açıkladı. Dağdeviren, başvuran yapımlar arasında her üç kategoride de oluşturulan ön jürinin 10 - 15 filmlik birer seçki oluşturacağını söyledi.


Festival Direktörü Elif Dağdeviren, Altın Portakal Film Festivali’nin 50 yıldır, çeşitli badireler atlatsa da markasından hiçbir şey kaybetmediğini söyledi. Bir festivalin kenti ile bütünleşmesi gerektiğini ve Antalya’da da bunun başarılmış olduğunu kaydeden Dağdeviren, "Bunun gücünü ve fırsatını her zamana değerlendirmeli ve bunu yerelden evrensele taşımalıyız" dedi.


Emin adımlarla ilerlediklerini, sahip oldukları tecrübeyle doğru bir yolda gittiklerini kaydeden Başkan Türel, şöyle konuştu:


"Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 51’inci yılında, Türk sinemasının doğumunda da 100’üncü yılını onurlandırıyor. Gelenekten geleceğe, yerelden evrensele uzanan bir festival için yola çıktık. Altın Portakal’ın önceki yıllarda olduğu gibi yerel ölçekli bir festival olarak bırakılması kabul etmek mümkün değil. Antalya’nın film festivali Cannes gibi, Venedik gibi rakipleriyle boy ölçüşecek bir festival olmalıdır."


Başkan Türel, Altın Portakal’ın bu yıl ki bütçesinin, sponsorluk gelirleri dışında 11 milyon liraya civarında olduğunu ayrıca 850 bin TL’lik ödül bütçesine sahip olduklarını söyledi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir