28 Eylül 2010 00:00

Portakal'ın 'belgesel ve kısa'ları belli oldu

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 20 belgesel, 24 kısa film yarışacak.

ANTALYA - Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde düzenlenen Ulusal Belgesel Film Yarışması'na başvuran 110 filmden 20'si, kısa film yarışmasına başvuran 222 filmden 24'ü ön değerlendirme sonunda finale kaldı.

AKSAV'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, belgesel dalda ''en iyi film'' 15 bin, ''en iyi ilk film''e 5 bin TL ödül ve Altın Portakal heykeli verilecek.

''En iyi kısa film'' ödülü 10 bin TL olarak belirlenirken, en iyi kısa filme para ödülün yanı sıra Altın Portakal heykeli de verilecek.

Belgesel dalda 32, kısa film dalında 46 filmin festival programı içinde gösterimi yapılacak. AKM Perge Salonu'nda gerçekleştirilecek belgesel ve kısa film gösterimleri, sinemaseverler tarafından ücretsiz olarak izlenebilecek.

Festivalin, belgesel film dalında yarışacak filmler ve yönetmenleri şu isimlerden oluşuyor:

Anadolu'nun Son Göçerleri Sarıkeçililer: Yüksel Aksu
Anka'nın Doğuşu: Ersen Çıra
Bağdat: Berrak Samur
Canıyla Oynayanlar: Serdar Güven
Gazze'nin Yarası: Necati Sönmez
Göbekli Tepe: Ahmet Turgut Yazman
Herkes Uyurken: Erdem Murat Celikler
İfakat: Orhan Tekeoğlu
İki Tutam Saç Dersim'in Kayıp Kızları: Nezahat Gündoğan
Kayıp Toprakların Torunları: Berfi Dicle Öğüt
70-80-90 Masum, Küstah, Fettan: Melek Özman
Miraz: Rodi Yüzbaşı
Müsteşfa: Armağan Pekkaya
Ofsayt: Reyan Tuvi
Ordu'da Bir Argonot: Rüya Arzu Köksal
Pippa'ya Mektubum: Bingöl Elmas
Selahattin'in İstanbul'u: Aysim Türkmen
Tülay German Kor Ve Ateş Yılları: Didem Pekün
Üç Mevsim Bir Ömür Karadeniz Yaylaları: Murat Erün
Üç Nokta: Tuğba Bozkurt-İlkem Ulutaş

BELGESEL JÜRİSİ
Oscar ödüllü yönetmen Megan Mylan'ın da yer alacağı belgesel film yarışması jürisinin diğer üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Coşkun Aral (yönetmen), Zeynep Tül Akbal (akademisyen, sinema yazarı), Semra Güzel Korver (BSB Başkanı), Füsun Demirel (oyuncu).

Ön jürinin yarışmayla seçtiği 24 kısa film ve yönetmenleri şöyle:

Anı Yaşamak: Hakan Metin Mercan
Anneannem: Mehtap Köroğlu
Bahar Soğuk Geçecek: Alihan Sakman
Bedengi (Sessizlik): Aziz Capkurt
Berf (Kar): Erol Mintaş
Besinlerin Oksitlenmiş Kalıtı: Orçin Uzun
Bisiklet: İ.Serhat Karaaslan
Dem: Ayşegül Okul
Dönüşü Olmayan Yolculuk: Güçlü Yaman
Eylül Gelmedi: Ali Ayyıldız
Fareler Geceleri Uyur: Özgür E.Arık
Fırça Darbesi: Nihan Belgin
Gelecekten Anılar: Hüseyin Mert Erverdi
Hazan: Nazlı Sultan Kesici
Heim: Hüseyin Tabak
Kağıt Uçak: Murat Tahan
Kağıttan Cinayetler: Selin Cevizli
Meret: Hakan Ömer Zorka
Mukadderat: Cenk Kaptan
Patapat: Doğukan Bey
Small Talk: Barış Konbal-Dila Yumurtacı
Teneke: Bora Yüksel
Tepedeki Ev: H. Melih Eryılmaz
Zu Vermieten (Kiralık): Emre Karapinar/ İsmail Onay

Ulusal kısa film Yarışmasının ana jürisinde ise Serge Avedikian (yönetmen), Aslı Tandoğan (oyuncu), Mehmet Bahadır Er (yönetmen), Nil Kural (sinema yazarı) ve Nur Akalın bulunuyor.

Yorumlar
  • Yardım eden ve sponsorların kesesine bereket, sevindirici faaliyetler bunlar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir