11 Mart 2010 12:45

Precious, yılın filmlerinden!

Lakabı 'Kıymetli'… 16 yaşında bir kız… Babasından ikinci kez hamile kalmış genç bir kız… HIV pozitif ve ilk çocuğu Down sendromlu ve obez, siyah bir kız…

Altın Küre'de üç adaylık alan, Oscar'ın favorileri arasında görülen 'Precious: Based on the Novel Push by Sapphire' yılın en dikkat çekici filmlerinden biri.Film, Cannes ve Sundance gibi festivallerde gösterildikten sonra da iyi eleştiriler aldı ve 2009'un iz bırakan yapımlarından biri olmayı başardı. Lee Daniels'ın yönettiği 'Precious', Ramona Lofton'ın 'Push' adlı kitabından uyarlandı. Okuma yazmayı öğrenemeyen, her yerde aşağılanan, 16 yaşındaki 'Pecious', Harlem'de büyüyen siyah, genç bir kızdır. Sorunlarını anlatacağı onu anlayacak kimsesi yoktur. Precious, öz babasından ikinci kez hamiledir. İlk çocuğu Down sendromludur. Yeme içme dışında vaktini güzel bir kız olduğu hayalleriyle geçirir. Zor hayatında bir başınadır. 500 kişi arasından seçilen Gabourey Sidibe'ın Precious'u canlandırdığı filmde Mo'Nique, Paula Patton, Mariah Carey, Sherri Shepherd ve Lenny Kravitz de rol alıyor.Beş haftadan fazla zamanda çekilen film Harlem, Manhattan, New York'un değişik mekanlarında çekilmiş. 'Precious: Based on the Novel Push by Sapphire'in Türkiye'de ne zaman gösterime gireceği belli değil.
Yorumlar
  • Bu filmi en kısa sürede ülkemiz sinemalarında görmek istiyoruz.Ayrıca;Eleştirmenler de sanırım oscar değerlendirmeleri yaparken ülkemizde vizyona girmeyen filmleri netten indirip izliyorlar yada bazıları özellikle o ülkelere gidip izleme şansı buluyorlar. Sanmıyorum ki filmlerin çoğunu izlemedne konuşsunlar.Ama senin bu isyanına sonuna kadar hak veriyorum. Sinema salonları böylesi harkulade filmlere yer veremiyor. Gişesi olan filmler o akdar cok yer işgal ediyorki aynı film bir kaç salonda oynayabiliyor. Bazı gişe filmleri bu ilgiyi elbette hak ediyor misal avatar gibi ama ne biliyim ülkemizde yapılan yerli komedi filmleri coğunun içi boş yahşi batı gibi ve insanlar bu filmlere çıldırmışcasına biliçsizce gidebiliyorlar. Bu insanlara kesinlikle saygı duymuyorum. Gelmesinler sinemaya. Precious gibi bir filmi izleyen izleyici filmden çıktıktan sonra bile uzun süre etkisindne kurtulmayacak kadar başarılı bir öyküyü izleyecek belkide hayatını sorgulayacak ama yahşi batıyı izleyen bir izleyici sadece o anın keyfini çıkaracak ve ilerde bu filme dair hiç bişey hatırlamayacak. Aradaki farkı fark edemeyecek kadar zavallı bir izleyici kitlesine sahibiz.

  • Sevgili ülkemize giriş yapan bir sürü afedersiniz ama boktan fransız italyan filmleri, kötü bir sürü animasyon, ve başarısız balkan ülkeleri filmleri yerine neden bu filmleri vizyona sokmazlar hiç anlamam. Sonra sinema eleştirmenlerimiz görmedikleri filmler üzerinden Oscar değerlendirmeleri yapıyor. Geçen sene Slumdog Millionaire buraya ne kadar sonra geldi ama Oscar gecesi muhteşem sinema yazarlarımızdan bi tanesi Benjamin Button Oscarı alsın diye tutturuyordu. Nedeni sadece onu izlemiş olmasıydı. Ne yazık ve zavallı bir durum. Türkiyede mainstream sinema takibi yapmak çok zor, screenerlarda olmasa vay halimize.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir