7 Ocak 2016 17:58

Psikolojinizi Alt Üst Edecek Gerilim Filmleri

The Silence Of The Lambs – Kuzuların Sessizliği (1991)

Thomas Harris’in aynı adlı romanından uyarlanmış, 1991 yapımı psikolojik gerilim türündeki bir film. Filmin yönetmenliğini Jonathan Demme üstlenmiştir. Filmin senaristi ise Ted Tally’dir. Film en iyi senaryo ve en iyi film dallarında Oscar’a aday gösterilmiş ve ödülün sahibi olmuştur. Ayrıca filmin başrol oyuncusu Jodie Foster, 30 yaşının altında Oscar kazanan nadir oyuncular arasında yerini almıştır. Anthony Hopkins’in ise 16 dakikalık sahnesi ona Oscar’ı kazandırmaya yetip artmıştır bile. Film, FBI’daki eğitimi devam eden bir ajanın, bir seri katilin zihnini çözümleyebilmek için, başka bir seri katil olan ve öldürdüğü kurbanlarını yiyen Hannibal Lecter’in (Anthony Hopkins) hastalıklı zihnini anlamaya çalışmasını konu alır. Clarice Starling (Jodie Foster) adındaki bu ajanın ipuçlarına ihtiyacı varken, Hannibal Lecter ile kurduğu faustiyen ilişki sonucu onun da tımarhaneden kaçmasına sebep olur. Böylece iki ayrı seri katil karanlıklarda serbestçe dolaşabilecektir. Titremenize engel olamayacağınız film size gerilimin ta kendisini sunuyor. Ayrıca devam filmi olan Hannibal’da gerilimi tüm hızıyla sürdürüyor. Dizisinin de yapıldığı Hannibal filmi ile Kuzuların Sessizliği filmlerini izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 8.6
The Sixth Sense – 6. His (1999)
1999, ABD yapımı psikolojik gerilim filmidir. M. Night Shyamalan tarafından yazılıp, yönetilmiştir. Film 6 Mart 1999 tarihinde vizyona girmiştir. Türkiye’de gösterime giriş tarihi 14 Nisan 1999’dur. Filmin konusu ise, filmle birlikte ölümsüzleşen replikten de anlayacağınız gibi “I see dead people” ölüleri görebildiğini iddia eden, sorunlu ve içine kapanık bir çocuk olan Cole Sear (Haley Joel Osment) ile ona yardım etmeye çalışan çocuk psikoloğu, Dr. Malcolm Crowe’nin (Bruce Willis) hikayesini anlatmaktadır. Cole, ölülerin ölü olduklarını bilmediklerini ve birbirlerini görmeden etrafta dolaştıklarını söyler. Dr. Malcolm’da dahil buna kimse inanmaz. Ancak bir gün arkadaşları şaka olsun diye onu karanlık bir odaya kitlerler, Cole çığlık atarak yardım istediğinde, Cole’nin kollarının çiziklerle dolu olduğunu görürler. Dr. Malcolm, Cole’nin bir amacının olabileceğini ona söyler ve onlarla konuşmayı denemesini ister. Bir gün Cole tüm cesaretini toplar ve odasında gördüğü bir kız çocuğunun hayaletiyle konuşmaya başlar. Kız gerçek ölüm sebebini babasına bildirmesini ister. Daha sonra çocuk artık ölülere alışır ve onlarla konuşmaya başlar. Filmin efsanevi final sahnesiyle bir kez daha sarsılacağınızın garantisini verebiliriz.
IMDb: 8.2
Saw – Testere (2004)
2004 yapımı psikolojik gerilim filmidir. Filmin senaristleri James Wan ve Leigh Whannell’dir. Filmin yönetmen koltuğunda ise yine James Wan vardır. 24 Ekim 2004’te vizyona giren filmin, pek çok devam filmi vardır. Testere izleyicilerinin çok iyi bildiği “I want to play game” repliğinden de anlaşılacağı gibi film, sıra dışı bir seri katilin, kurbanlarına yaşamlarını sorgulatmak amacıyla, onlarla oyun oynayarak hayatta kalma şansını kurbanlarına verir. İmkan dışı seçimlerde bulunması gereken kurbanlar, pek çok şeyden fedakarlık yapmak durumunda bırakılır. Hayatta kalmak için başka birinin canını alır mıydınız gibi insani soruları sorgulatan film ahlak konusuna da güzel değinmeler yaparak izleyicisinden tam not almayı başarıyor. Filmin serisini izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.7
Disturbia – Şüphe (2007)
2007 Amerikan yapımı gerilim filmidir. Film usta yönetmen Alfred Hitchcock’un Rear Window filminin modernleşmiş halidir. Filmin senaristleri Carl Ellsworth ve Christopher B. Landon’dur. Filmin yönetmen koltuğunda ise D.J. Caruso oturmaktadır. Film, bir balık avı sonrası dönüş yolculuğunda babasını trafik kazasında kaybeden Kale Brecht’in değişen hayatını konu almaktadır. Psikolojisi bozulan ve agresif tavırlar sergileyen Kale, öğretmenine yumruk atmış, bunun sonucunda da ev hapsi cezası almıştır. Ayak bileğine takılan bir cihaz yüzünden belirli sınırların dışına çıkamayan Kale, kendini oyalamak için dürbün ile etrafını izlemeye başlar. Daha sonra karşı komşusunun hareketlerinde bir gariplik olduğunu fark eden Kale, olayın daha da üzerine gider. Ancak adamda gözlendiğini biliyordur. Sınırlar içerisinde olmanın verdiği ekstra gerilimle sizi heyecan içinde bırakacak bu filmi izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 6.9
Man on Wire – Teldeki Adam (2009)
2008 ABD, İngiltere ortak yapımı bir filmdir. Belgesel, biyografi, gerilim türlerini bünyesinde barındırır. 13 Mart 2009 tarihinde gösterime girmiştir. Yönetmenliğini James Marsh üstlenmiştir. Film, Phillippe Petit ismindeki genç ve cesur bir adamın 1974 yıllarında, o zamanların en yüksek binaları olan ikiz kuleler arasına gerilmiş telin üzerinde, 1 saat boyunca hiçbir güvenliği olmadan yaptığı akrobasi hareketlerini çok çarpıcı sahnelerle işlemiştir. Tamamıyla illegal, yerden kilometrelerce yüksekte yaptığı dansı, yüreğiniz ağzınızda izleyeceksiniz.
Petit, altı ay boyunca New York şehrinde bulunan ikiz kulelerin hayalini kurmuş, geldiği tarihten itibaren de sekiz ay boyunca projesini sabırla geliştirmiştir. Ancak Petit, birçok engeli aşmak zorundaydı, İkiz Kuleleri’nin güvenliğini geçmek, gerekli malzemeleri binaya sokabilmek, iki kule arasında teli gerebilmek ve en önemlisi rüzgarın gücünü hesaba doğru bir şekilde katabilmek gibi. Arkadaşlarının da yardımlarıyla bu engelleri aşan Petit, nihayet saat: 7.15 te tele ilk adımlarını attı. James Marsh’ın bu çok konuşulan ve nefeslerini kesecek belgeseli, Petit ve ona yardım eden arkadaşlarının da röportajlarıyla yüzyılın sanatsal suçunu bize tüm gerçekleri ve heyecanıyla aktarıyor. Filmin birde 2015 yılında 3D tekniğiyle çekilmiş, “The Walk” isimli versiyonu bulunmaktadır.
IMDb: 7.9
The Women In Black – Siyahlı Kadın (2012)
Film 9 Mart 2012 tarihinde gösterime girmiştir. Korku, gerilim ve dram türünde olan film İngiliz yazar Susan Hill’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda James Watkins oturmaktadır. Film, genç avukat Arthur Kipps’in (Daniel Radcliffe) yeni ölen müvekkilinin miras işlemlerini halletmek üzere uzak bir mesafedeki Crythin Gifford kasabasına gidişini ve kasabanın geçmişindeki karanlık sırları keşfetmesini konu edinir. Kasaba hayatta iken sürekli hor görülmüş bir kadının hayaleti ile lanetlenmiştir. Beklenmedik sonu ve yüksek gerilimi ile sizi ekran başına kitleyecek olan The Women In Black filmini henüz izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 6.4
The Purge – Arınma Gecesi (2013)
2013 ABD yapımı korku-gerilim türündeki bir filmdir. Yönetmenliğini ve senaristliğini James DeMonaco üstlenmiştir. Devam filmi olan ‘Arınma Gecesi: Anarşi’de de konu aynı olmak üzere, yılda sadece 1 kereliğine, adam öldürmekte dahil tüm suçların yasal olduğu bir Amerika’yı konu alır. Hiç bir güvenlik ve sağlık ekiplerinin çalışmadığı, o gecede hayatta kalma mücadelesi veren insanları, nabızlarınızı tutarak izleyeceğinizin garantisini verebiliriz. Ayrıca film kendinizi ve ailenizi kurtarmak adına başka bir insanın ölümüne göz yumar mıydınız gibi yüzünüze tokat gibi vurulan ahlak karmaşasını da başarılı bir şekilde işlemeyi başarmış. Siz de bu suç dolu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
IMDb: 6.5
The Maze Runner – Labirent: Ölümcül Kaçış (2014)
James Dashner’ın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan film bilim kurgu, gerilim ve aksiyon türlerini bir arada barındırır. Filmin yönetmen koltuğunda Wes Ball oturmaktadır. Filmin başrollerinde ise; Dylan O’Brien, Aml Ameen, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter ve Ki Hong Lee vardır. Film, Kayran adlı büyük ve etrafı taşlarla çevrili bir alanda geçmektedir. Thomas’da (Dylen O’Brien) dahil birçok çocuk kendini bu alanda sadece ismini hatırlar halde bulurlar. Çevrelerini saran labirente açılan kapılar her sabah açılır ve geceleri kapanmaktadır. Thomas dışında kimse buradan çıkışın olduğunu düşünmez, çünkü labirentin şekilleri her gece değişmektedir. Şimdi Thomas ve arkadaşları hem labirentten çıkmanın yollarını arayacak hem de Thomas kendi zihnindeki sırları çözmek durumunda kalacaktır. Filmin bir de Labirent: Alev Deneyleri isimli devam filmi vardır. Gerilim ve aksiyon dolu bu filmi izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 6.8
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir