22 Ağustos 2011 00:00

Raoul Ruiz hayatını kaybetti

Filmografisi, Latin Amerika edebiyatının eserlerinden uyarlamalarla dolu olan Raoul Ruiz hayatını kaybetti. Şili’de yas ilan edildi .

Şili asıllı Fransız yönetmen Raoul Ruiz, solunum yollarına bağlı rahatsızlık dolayısıyla bir süredir tedavi gördüğü Saint- Antoine Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Sinemayı edebî bir dile yakınlaştırma çabasında olan ve Barok betimlemeleri, garip mizah anlayışı ve karmaşık hikâyeleri ile anlaşılması zor ve kinayeli bir anlatım tarzı yakalayan 70 yaşındaki yönetmen, kariyeri boyunca 114 yapıma imza attı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ruiz’in ölümünün ardından yaptığı açıklamada üzüntüsünü “Fransa, Aydınlanmanın değerli evlatlarından birini kaybetmiştir” sözleriyle dile getirdi. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ise ülkesinin Ruiz’in ölüm haberi üzerine yasa boğulduğunu söyledi ve ünlü yönetmenin “dünyayı Şili’ye açtı” sözleriyle nitelediği filmlerinden övgüyle bahsetti. Son zamanlarda büyük başarılar kazanan Şilili yönetmen Andres Wood, Ruiz’in filmleri ve dehası sayesinde yönetmen olma kararı aldığını belirtti.

Kafka’dan Marquez’e
Kitap kurdu Raoul Ruiz’in filmografisi, Latin Amerika edebiyatının önde gelen isimleri Garcia Marquez, Jorge Luis Borges ve Alfonso Reyes ile Franz Kafka, Nathaniel Hawthorne, Pedro Calderon, Shakespeare ve Marcel Proust eserlerinin beyazperde uyarlamalarını da içeriyor. Portekizli yazar Camilo Castelo Branco’nun romanından uyarlanan Mysteries of Lisbon/ Lizbon’un Gizemleri adlı yapıt, gösterime girdiğinde eleştirmenlerden övgüler kazanmış ve Fransızca çekilen filmlere verilen Louis Delluc Ödülü’ne değer görülmüştü.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir