13 Ekim 2014 00:00

'Recep İvedik'e 20 dakika dayanabildim'

'Oflu Hoca'yı Aramak' filminin yönetmeni Levent Soyarslan, "İlk üç 'Recep İvedik' filminin ortağı sayılırım. İtiraf ediyorum ilk 20 dakikasına ancak dayanabildim" dedi.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışma heyecanı sürerken festival seyircisi için çok ilginç bir deneyim de yaşandı.


Türk sinemasında örneği pek görülmeyen sahte belgesel (mockumentary) türündeki ilk uzun metrajı “Oflu Hocayı Aramak O.H.A” AKM Aspendos Salonu’ndaki dünya prömiyerinde Antalyalı sinemaseverlerle buluştu.


Sinemaseverlerin yoğun katılımıyla gerçekleşen gösterimin ardından film ekibi soruları cevapladı. Yönetmen Levent Soyarslan, ilk filminde sahte belgesel türünü ve mizahı tercih etmesinin sebebini şöyle açıkladı: “Mizahı, gerçekçilik üzerine kurmaya çalıştım. Çünkü elimde bir Peter Sellers ya da Cem Yılmaz yoktu, stil yaratmam gerekti. Sahte belgesel bence gerçekçiliğe çok katkıda bulunan bir şey. Bunları mizahla sununca güzel oluyor. Slogan atınca aynı etkiyi uyandırmıyor bence. Ben slogancılıktan çok sıkıldım. Mizahla, zekice, yaratıcı biçimde muhalif olmayı önemsiyorum.”


Bu doğrultuda muhalif bir film yaptıklarını ifade eden yönetmen, şunları söyledi: “Öncelikle festival komitesine ve festivali düzenleyen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu filmin normal şartlarda festivalde yer alabileceği aklımın ucundan geçmezdi, çünkü çok muhalif bir film. Katılan olur, katılmayan olur; ama filmde gerçekten sert bir eleştiri var. Bu da mizahla yapılıyor. Burada çok tartışmalar oldu, bu film o tartışmalara da cevap olsun isterim. Filmin burada gösterileceğini rüyamda görsem inanmazdım. Şaşırdım, O.H.A. diyoruz”

"RECEP İVEDİK'E 20 DAKİKA DAYANABİLDİM"


Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan’ın oğlu olan yönetmen, bu konumundan yararlanmak istemediğini de seyircilerle paylaştı. Özen Film’in, Recep İvedik serisinin de ortağı olduğunu hatırlatan Soyarslan, şu itirafta bulundu: “Bu filmi Özen Film’den bağımsız yaptım. Özen Film, Recep İvedik serisinin ilk 3 filmin ortağıdır. Ben dolaylı olarak Recep İvedik’in ortağıyım. O filmden büyük paralar kazanıldı ama ben ilk 20 dakikadan sonra filmi izlemeye dayanamadım. Bu film de onun yarattığı tahribata bir pansuman olsun istedim.”


Bir seyircinin, “Son on yılda izlediğim en prestijli mizah filmi. Böyle bir festivalde izleyebildiğime de ayrıca sevindim” yorumu üzerine Soyarslan, şöyle konuştu: "Ben bu filmi niye yaptığımın özetini filmin sonundaki monologda vermeye çalıştım. O da otoriteyi sorgulayan bir metin. Otoriteyi sorgulamamız ve gerekiyorsa da yıkmamız gerekiyor. Ama mesela sivil havacılık otoritesini yıkmayalım; gayet güzel işliyor. Mesela Altın Portakal da bir otorite. Siz burada filmimi izliyorsunuz. Bu, bu otoritenin tanıdığı bir imkan. Az önce dediğim gibi bu film burada olmasa daha sonraki süreçte tu kaka edilebilirdi. O yüzden bu filmin buraya gelmesinde emeği geçen kim varsa hepsine tekrar teşekkür ediyorum.”

Yorumlar
  • Doğru söylemiş ama ne yeri, ne zamanı. Kaldı ki millet koşa koşa gitti o filmleri izlemeye. Asıl sorun seyirciye yani tüketiciye ne sunulduğunda. Biz millet olarak basit, ucuz, sıradan ve kolay ulaşılabilir ürünleri tüketmeyi seviyoruz. Tabii bunda ülkenin sosyo-ekonomik seviyesinin de payı çok büyük. Düşünmeyen, sorgulamayan, araştırmayan, merak etmeyen ve okumayan bir toplum olduğumuzdan bize sunulan ürünlerde o ayarda ve kalitede oluyor. Sadece filmler değil, günlük hayatta satın aldığımız her şey ve her hizmet bu mantıkla üretilip önümüze konuluyor. Biz de teşekkür etmek için yarışıyoruz.

  • HOLLYWOOD YAPIMI GİBİ FİLM R İVEDİK

  • YİNE İYİYMİŞ BEN TV DE YAYINLANDIĞNDA 10 DK DAYANAMADIM..LAKİN İZLENME REKORLARI KIRMIŞ DEMEKKİ SORUN BENDE...CEM YILMAZIN DEDİĞİ GİB Hİ-8 KAMERAYLA ÇEKİLMİŞ GİBİ.

  • doğru ivedik nedir öle film değil.

  • seyirciyi aptal yerine koymak buna denir. filmlerin kaymagını yedin, şimdimi açıklama yapıyorsun. delikanlı isen film çıktıgında yapsaydın bu açıklamayı...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir