2 Kasım 2015 09:54

Robot aktris beyazperdede

Japon filminde başrol robot oyuncunun...

Japon film yapımcıları yeni filmlerinde başrol için bir robot film yıldızı yarattı.

Robot aktris, "Sayonara" adlı filmde başrolü Amerikalı oyuncu Bryerly Long ile paylaşıyor.Geminoid F adlı robot bir insan gibi görünüp rol yapabilmesi için özel olarak tasarlandı. Geminoid F, ya da filmdeki adıyla Leona, filmin yönetmeni Koji Fukada tarafından "aktris" olarak nitelendiriliyor, hatta filmin sonunda jenerikte ismi de bulunuyor.

Robotları beyazperdede daha önce de gördük ancak bunlar daha çok insanlar tarafından canlandırılan ya da bilgisayar efekti uygulanan robotlardı.

Geminoid F ise Osaka Üniversitesi'nden robot tasarımcısı Hiroshi Ishiguro tarafından dizayn edildi. Çekimler sırasında bir bigisayar yardımıyla kumanda edilen başrol oyuncusu robotumuz gülümseyebiliyor, kaşlarını oynatabiliyor, konuşup şarkı söyleyebiliyor.Prof. Ishiguro daha önce de pek çok insan benzeri robot tasarımına imzasını atmış. Hatta tasarladığı bir robotu fiziksel olarak kendisine benzetmiş. Prof. Ishiguro, günün birinde robotların bizi kandırıp gerçekte insan olduklarına inandırabileceklerini söylüyor.

Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde gösterimi yapılan "Sayonara" filmi, bir nükleer felaketin ardından yaşananları anlatıyor.Filmin yönetmeni Koji Fukada bir robotla çalışmayı şöyle anlatıyor: "Robot şikayet etmez, asla acıkmaz ve uyuması da gerekmez."

Sayonara filmi Japonya'da 21 Kasım'da vizyona girecek. Yurt dışında gösterime girip girmeyeceği ise henüz belli değil.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir