13 Mayıs 2003 23:41

Sansürden Yakayı Sıyıran 9 Nihayet Vizyona Giriyor!

Reklam yönetmeni ve senarist Ümit Ünal'ın ilk uzun metrajlı filmi 9, sansür ağından kurtuldu ve nihayet Cuma su yüzüne çıkıyor.Yapımcılığını Haluk Bener ve PTT Film'in üstlendiği, görüntü yönetmenliğini Aydın Sarıoğlu'nun yaptığı filmin müzikleri ise, doğaçlama ustası ZeN'e ait. Böylece, ZeN, yan grubu BabaZula'nın Tabutta Rövaşata'ya olan katkısı dışında ilk defa uzun metrajlı bir filmde kendini göstermiş oluyor. 9, dijital kamerayla çekilen, farklı bir hikaye ve görsel yapıya sahip, son dönemin en ilgi çekici yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.Filmin öyküsü kısaca şöyle: İstanbul'un sakin mahallelerinden birinde, kimliği tam olarak belirlenemeyen bir kızın cesedi bulunur. Mahalle sakinleri olayla ilgili olarak sorguya çekilir. Sorgu, polisler tarafından videoya kaydedilmektedir. Ayrıca polisin elinde, ölen kızın amatör kamera tarafından çekilmiş görüntüleri vardır. Sıra katili bulmaya gelmiştir... Yönetmen Ünal'ın bu ilgi çekici filmi, 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde, En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu (Serra Yılmaz) ödülleri ile, 2002 Senef Uluslararası Film Festivali Dijital Film Yarışması'nda, Jüri Özel Ödülü almıştı. Film, iki ayrı boyutta dikkat çekiyor. Daha önce senaryoları ile Türk Sinemasının kalburüstü filmlerine destek veren yönetmenin, ilk uzun metrajlı filmi olması ve tabii yakında ülkemizde de pek çok yönetmenin tercih edeceği bir format olduğunu düşündüğümüz dijital teknolojinin yerli bir örneğini ortaya koymasıyla da.9'un bir başka ilgi çekici özelliği, uzun zamandır sinema filmlerinde yüzlerini görmediğimiz Ali Poyrazoğlu ve Fikret Kuşkan gibi isimleri kadrosunda barındırıyor olması.Tayfun Pirselimoğlu'nun Hiçbiryerde gibi Ümit Ünal'ın 9'u da, denetimin ağına takılmaktan son anda kurtuldu. Son dönem Türk Sinemasının en ilginç yapımlarından biri olan bu filmin Cuma gününden itibaren sinemalarda yerini alacağını tekrar anımsatalım.
Yorumlar
  • Gerçekten bu haberi bulduğuma sevindim.Fakat Babazula Zen in yan grubu değil Zen Babazula nın yan grubu.Filmi çok merak ediyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir