4 Ekim 2004 23:16

Sapık'taki Çığlık Kesildi

Janet Leigh artık aramızda değil

Alfred Hitchcock'un Sapık filmindeki duş sahnesinin yıldızı Janet Leigh damar iltihabı nedeniyle hayatını kaybetti. 1927 Kaliforniya doğumlu olan güzel yıldız, Kuzey Kaliforniya'da bir kayak merkezinde çalışan babasının masasında duran fotoğrafı ile meşhur olmuştu. Masadaki fotoğrafı gören MGM yıldızlarından Norma Shearer'ın genç kızın resmini MGM'e götürmesi ve bunun sonunda Leigh'ın The Romance of Rosy'de başrolü alması yıldızın hayatını değiştirmişti.1949'da Küçük Kadınlar, 51'de Angels in the Outfield, 53'te Houdini gibi filmlerde yine başrol oynayan Leigh, oyunculuk hayatı boyunca Errol Flynn, Gary Cooper, James Stewart ve Orson Welles gibi gibi ünlü aktörlerle karşılıklı oynama şansı yakaladı. Ancak oyuncuyu sinemanın unutulmazları arasına sokan ve belki de en unutulmaz kurbanı yapan, Hitchcoch'un 1960'ta çevirdiği Sapık filmindeki duş sahnesi oldu. Filmdeki rolü çok uzun olmamasına rağmen bu sahneyle Oscar adayı olan Leigh aynı yıl Altın Küre kazanmıştı.İki yıl sonra Frank Sinatra ile rol aldığı The Manchurian Candidate'le yeniden devleşen yıldızın en son başrolü 1966'ta Paul Newman'la oynadığı Harper'da oldu. 70'li yıllarda televizyon yapımlarında yer alan Leigh 1980'de John Carpenter'ın The Fog'u ile yeniden beyazperdede görünsede bu tam bir dönüş olmadı. Güzel yıldız hastalığından önce, 1998'de Halloween H20 ve 2000'de A Fate Totally Worse Than Death'te rol almıştı. Janet Leigh kendisi gibi ünlü bir yıldız olan Jamie Lee Curtis'in de annesiydi.
Yorumlar
  • ya bu kadını çok seviyorum, belki de en sevdiğim film olan psycho nun en müthiş sahnesi olan duş sahnesi için kendisini feda ettiği içindir.:)

  • bende sis te izledim bu kadını çok güzel rol yapıyordu.allah rahmet eylesin öldüğüne çok üzüldüm.

  • Norman Bates'in bu kadını öldürüşünü defalarca gördüğüm için üzülemedim açıkçası zaten bekliyordur herhalde

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir