13 Mayıs 2003 23:41

Savaş Başladı! Protestolar Oscar'ı da Sardı!

Irak savaşı başladı! Uzun bir süredir sinema dünyasından yükselen protestoları sizlere duyuruyorduk. Önümüzdeki dönem de, devam edeceğini düşündüğümüz bu tavrın, Oscar'a dönük yansımaları da gelmeye devam ediyor. The Man Without a Past filmiyle katıldığı tüm festivallerde adından söz ettiren Aki Kaurismaki, şirketi adına yazdığı bir mektupla En İyi Yabancı Film dalında aday olduğu Oscar Töreni'ne katılmayı reddettiğini açıkladı. Başarılı yönetmen yazdığı mektupla dikkat çekici konulara da parmak bastı.En başta, Amerika'nın tamamen ekonomik kaygılar nedeniyle insanlık karşıtı bir suç işleyeceğinin altını çizerek, bu sebeplerden dolayı da gecenin parti atmosferine uygun bir ruh hali içinde olmadıklarını vurguluyor. Protestolarının Oscar Akademisi'ne ya da Amerikan vatandaşlarına dönük olmadığını belirterek: "Sinema devam edecek. Ama bu şans, Irak vatandaşı çocuklara, kadınlara ve adamlara da verilmeli..!" sözüyle sinemanın savaş gerçeğine karşı alması gerektiği tavrı özetliyor Kaurismaki.Daha önce de İranlı yönetmen Abbas Kiarostami'ye Amerikan vizesi verilmemesi nedeniyle, New York Film Festivali'ni boykot eden Kaurismaki, Hollywood sinema sektörünün göz bebeği Oscar vasıtasıyla savaşı hatırlatan tek insan değil. Önümüzdeki Pazar, güçlü bir savaş karşıtı gösteri bekleniyor. Daha önce Michael Moore, Julianne Moore, Ben Affleck, Jake Gyllenhaal, Maggie Gyllenhaal, Selma Hayek ve Jim Carrey gibi sanatçıların katılacağı duyurulan gösteriye, savaşın başlamış olması nedeniyle çok daha fazla insanın katılması bekleniyor.Önümüzdeki günlerde savaş'ın pek çok alanda olduğu gibi, sinema sektöründe de yansımalarını görmeye devam edeceğiz. Yaklaşan Oscar Töreni de, bunun gündeme getirileceği dikkat çekici platformlardan biri olacak gibi gözüküyor.
Yorumlar
  • kimse gitmezse ben giderim kimse almazsa ben alırım kimse izlemezse ben izlerim oscarları

  • OScar töreninde 3-5 kişi olacak hralde kimse gelmiyor madem öyle iptal edin gitsin

  • gönül isterdiki oscar'a katılan bütün yönetmen ve sanatcılarda savaşı protesto etseydi..ama yıllar boyunca vıetnamda yaptıkları zulumden çok kahramanlıklarını anlatan amerikalılardan daha başka ne beklenirki..yakında zaten ırak kahramanı onlarca kahraman karakteri çıkacaktır..oscar heykelciğini aşlırken belki yalan gözyaşlarıyla No War!! derler..hepsi saçmalıktan başka birşey değil..keşke biraz yürekli olan başka sanatcılarda çıksa..

  • Sinemanın güzelliklerinden biri de bu dünyada kendileri tarafından yapılan bir aktliamı eleştirebiliyorlar.Ve AKİ harika bir adam ..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir