5 Ocak 2012 01:00

Scorsese'ye BAFTA'dan prestijli ödül

'Taxi Driver', 'Goodfellas', 'Raging Bull' gibi klasiklerin usta yönetmeni Martin Scorsese'ye BAFTA tarafından 'Akademi Bağlılık Ödülü' verilecek.

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA), ünlü Amerikalı yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı Martin Scorcese'yi sinemaya katkılarından dolayı ödüllendirecek.

Akademiden yapılan açıklamada, bu yılki ''Akademi Bağlılık Ödülü''nün (Academy Fellowship), sinema sanatına yaptığı ''üstün ve sıradışı'' katkılardan dolayı Scorcese'ye verileceği belirtildi.

BAFTA Başkanı Tim Corrie de yaptığı açıklamada, Scorcese'nin ''yaşarken bir efsaneye dönüştüğünü ve eserleriyle dünyanın dört bir yanındaki genç yönetmenlere ilham kaynağı olduğunu'' kaydetti.

BAFTA'nın en prestijli ödülü olan ''Akademi Bağlılık Ödülü''nün sahipleri arasında dünya sinemasının önde gelen isimlerinden Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg ve Elizabeth Taylor da yer alıyor.

''Taxi Driver'', ''Goodfellas'', ''Raging Bull'', ''Gangs of New York'' ve ''The Departed'' gibi pek çok önemli filme imza atan Scorcese, ödülünü 12 Şubat'ta Londra'da düzenlenecek geleneksel BAFTA Ödülleri töreninde teslim alacak.

Scorcese, 1991 yılında ''Goodfellas'' ile üç dalda BAFTA ödülü almış, 2006'da ise ''The Departed'' ile Oscar heykelciğine kavuşmuştu.

Yorumlar
    Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

    Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

    Son Haberler

    Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

    Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.