25 Eylül 2009 10:12

Sekiz Yumurta'lı Gece!

SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) 40. Türk Sineması Ödülleri sahiplerini buldu...

Maslak Tim Show Center'da yapılan SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) 40. Türk Sineması Ödülleri töreninde, yılın dikkat çeken yerli yapımlarından Yumurta, En İyi Film başta olmak üzere 8 dalda ödül kazandı.SİYAD (Sinema Yazarları Derneği), Semih Kaplanoğlu'nun son çalışması Yumurta'ya sekiz önemli ödül vererek yılın yerli yapımını da belirlemiş oldu. Yılın diğer favori yapımları olan Adem'in Trenleri, büyük övgü toplayan Mutluluk ve başarılı bir polisiye olan Sis ve Gece sadece birer ödül kazandı.Ödül töreninde ayrıca Kadir İnanır, Müjde Ar ve Safa Önal'a Onur Ödülleri, Üstün Karabol'a ise Emek Ödülü verildi. Umut Veren Sanatçı ödülünün sahibi Melis Birkan oldu.Sonuçlar ister istemez akıllara şu soruyu getiriyor. Bir filme bu kadar çok ödül verip diğer filmleri neredeyse tüm kategorilerde yok saymak doğru mu? Sizce SİYAD sekiz kez Yumurta diyerek sağlıklı bir karar mı verdi? SİYAD üyesi eleştirmenlerle aynı görüşte misiniz? Bütün dallardaki ödülleri aşağıda bulabilirsiniz:En iyi film:YumurtaEn iyi yönetim:Semih Kaplanoğlu (Yumurta)Mahmut Tali Öngören en iyi senaryo Semih Kaplanoğlu, Orçun Köksal (Yumurta)Cahide Sonku en iyi kadın oyuncu performansı:Saadet Işıl Aksoy (Yumurta)En iyi erkek oyuncu performansı:Nejat İşler (Yumurta)En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı:Derya Alabora (Adem'in Trenleri)En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı:İlyas Salman (Sis ve Gece)En iyi görüntü yönetmeni:Özgür Eken (Yumurta)En iyi müzik:Zülfü Livaneli (Mutluluk)En iyi sanat yönetmeni:Naz Erayda (Yumurta)En iyi kurgu:Ayhan Ergürsel, Suzan Hande Güneri, Semih Kaplanoğlu (Yumurta)
Yorumlar
  • aldığı sekiz ödülüde hakettiğini düşünüyorum.zaten alamadığı üç ödülde aday bile değildi film.filmin yapısı dolayısıyla müzik yok gibiydi zaten.iki kişi arasında geçen bir filmdi büyük kısmında,yardımcı oyuncusu da yok gibiydi.ben sinema yazarlarını tutarlı kararlarından dolayı tekrar kutluyorum..

  • Büyük aktör İlyas Salman da ödüllendirildi. Yumurta tüm kadrosuyla alkışa değer bir film. Demirkubuz , Ceylan , Erdem , Kaplanoğlu aranan kanlar ne de olsa

  • Siyad yine kalitesini gösterdi Yumurta fazlasıyla hak etti bu ödülleri. Türk sineması Nuri Bilge Ceylan gibi bir sinemacı daha çıkarabilir umarım!!!!

  • Aslında eleştirmenler kendi içerisinde bir tutarlılık gösteremiyor.Sinema camiası biraz yumurta'yı sorgular nitelikte ama bir yandan da ödüllere boğuyorlar.Nuri B.Ceylan zaten bunu yapıyor,son filmiyle artık tıkandığını gösterdi,bir de Semih Kaplanoğlu'mu çıktı başımıza diye tartışmalar sürüyor.

  • Bence Yumurta aldıgı odulleri fazlasıyla hak etmisti.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir