25 Eylül 2009 10:12

Selvi Boylum Ölmeyecek

Kaybolan Selvi Boylum Al Yazmalım'ın son negatifi bulundu!

Atıf Yılmaz'ın yönettiği, Cahit Berkay'ın müziklerini yaptığı Kırgız-Türk edebiyatının unutulmaz ismi Cengiz Aymatov'un Deve Gözlü Güzelim Benim adlı hikayesinden uyarlanan 1978 yapımı Selvi Boylum Al Yazmalım'ın master negatifinin kaybolduğu, Yeni Şafak Gazetesi'nde Ali Murat Güven'in özel haberiyle 23 Kasım 2008'de duyurulmuştu. Bu yeni kopyaların basılabilmesini sağlayan negatifin kaybolması demek bu başyapıtın gelecek nesillere ulaştırılamaması demekti.Ama bu haber ses getirmiş ve Kültür Bakanlığı işi ciddiye alıp sektördeki bazı insanlar 35 mm'lik master negatif bobinleri aramaya başlamıştı ve sonunda Doğan Medya Holding'in kapılarını açmasıyla Star Televizyonu arşivlerinden filme ulaşıldı.Filmin negatif bobinleri, TV yayınlarında ve uluslararası festivallerde kullanılacak yeni pozitif kopyaların çıkartılabilmesi amacıyla 2006 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Merkezi'nden ödünç alınmış ve sonunda ortadan kaybolmuştu. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Merkezi Direktörü Prof. Dr. Asiye Korkmaz konuyla ilgili, "Selvi Boylum, Al Yazmalım"ın master negatifini uzun yıllar boyunca güvenli bir ortamda koruduklarını belirterek, "Ancak, rahmetli Atıf Yılmaz 2006'daki vefatından önce diğer bazı önemli filmleriyle birlikte bu yapıtının gösterim haklarını da çeşitli televizyon kuruluşlarına satmıştı. Filmin mülkiyeti o dönemde Doğan Medya Grubu'na geçti ve gösterim haklarını elinde bulunduran Star Televizyonu yeni video kopyalar hazırlayabilmek için 2005 yılında bizden negatifi talep etti. Hukukî prosedür gereği negatifi geçici olarak ve imza karşılığında o tarihteki yasal sahibine emanet ettik. Normalde, kopyalar basıldıktan hemen sonra negatifin bize geri dönmesi gerekiyordu. Fakat, o tarihten bu yana sürdürdüğümüz bütün girişimlere rağmen, Doğan Medya Grubu'ndan sorunu çözecek somut bir yanıt alamadık" şeklinde konuşmuştu. FİLMİN KONUSU İÇİN TIKLAYIN!
Yorumlar
  • aynı özeni diğer türk filmleri hak etmiyor mu? defalarca oynatılmaktan artık görüntüler yeşil yeşil görünüyor. sansürsüz, düzgün görüntüye sahip türk filmlerini izlemek bu milletin, en çok da sinemaseverlerin hakkı. kültür bakanlığı ve çeşitli kuruluşlar biraraya gelip bu sorunu çözmeliler.

  • Selvi Boylum Al Yazmalım,izlemeyenimiz var mı acaba ? Peki hayatımızda onu özel bir yere koymayanımız.bir çok sinema taşını yerinden oynatan o üstün yapıt.Koca bir miras,bize ve bizim gibi nesillere.Nasıl oluyorda orijinal kopya kaybolabiliyor diye insan merak etmiyor değil.Bir kopyasının Doğan holdingten çıkması da ne kadar sevindiri o da tartışma konusu tabi.Umarım sorun çıkartmazlrda bizden sonraki nesillerde böyle bir türk filmi efsanesine tanıklık ederler.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir