27 Ekim 2016 22:37

Senaristler karakterlerine isim vermeyi unutursa

Filmleri izlerken fark etmediğimiz ama aslında senaryoda, gerçek bir ismi olmayan karakterler.

İsimsiz insan olur mu? Filmlerde bazen olur. Bazı senaristler bu tercih ile belli bir gizem yaratma eğilimindeyken bazıları ise “üşengeçliklerinden” yarattıkları karakterleri isimsiz bırakır. Şaka bir yana, sinema tarihinde bir sürü isimsiz kahraman vardır. İşte sizin için derlediğimiz bu “isimsizler” listesini paylaşıyoruz.


The Seven Year Itch (1955)
50’li yılların sarışın starı Marilyn Monroe, her sene üçer dörder filmde oynayarak özellikle erkek seyircileri akın akın sinemaya çekti. Tabi ona hayran olmak için erkek olmaya gerek yoktu. Kadınlar da Monroe’ya benzemek, onu örnek almak için filmlerini izlediler. Monroe ile en çok çalışan yönetmen Billy Wilder olmasa da Wilder’ın bu filmde yarattığı bir mizansen Monroe’yi iyice ölümsüzleştirecektir. Evet eminiz bu kareyi hatırlayacaksınız, hani ızgaraların üzerinde duran Monroe’nin eteklerinin uçuştuğu o muhteşem an. Eğer bu kareyi defalarca görmüş ancak hiçbir zaman nerede ve nasıl çekildiğini bilmiyorsanız bakmanız gereken adres “The Seven Year Itch”dir. Bu “kızın”, evet Monroe’den kız diye bahsediyoruz çünkü senaryodaki adı budur, yarı erotik yarı komik halini görmek istiyorsanız bu romantik komediyi kaçırmamanız gerekir.


Dolar Üçlemesi - A Fistful of Dollars (1964); For a Few Dollars More (1965); The Good, the Bad and the Ugly (1966)
Sergio Leone’nin, Amerikan sinemasındaki Western’leri geri getirecek kadar kuvvetli bu “kovboy” üçlemesinin en bilinen öğesi tabi ki de Clint Eastwood’dur. O zamana kadar Amerika’da ikinci sınıf bir aktör olan Eastwood, Sergio Leone’nin “Spaghetti Western”leri ile dünya çapında bir şöhrete ulaşacaktır. Üçlemenin ilk filminde senaryodaki adı Joe olsa da ve filmdeki birkaç kişi ona bu isimle seslense de Joe’nun bir takma ad mı gerçek ad mı olduğu meçhuldür. Zaten üçlemenin öteki filmlerinde aynı karakterin yolculuğu anlatıldığı ve oralarda ise sadece belli başlı lakaplarla Eastwood’a seslenildiği için onu da “isimsiz kahramanlar” listemize dahil etmekte bir sakınca görmedik.


Fight Club (1999)
Edward Norton ve Brad Pitt’in muhteşem performansları içinde bu denli ilgi çekici bir filmi izlerken herhalde kimse Norton’un oynadığı karakterin bir ismi olmadığına dikkat etmemiştir. Hele ki Brad Pitt’in canlandırdığı “Tyler Durden” karakteri bu kadar ön plandayken kimse, bizim pasif Norton’un adını sormaya tenezzül dahi etmedi. Belki de filmin anlatıcısı olan Norton ismini vermeyerek gerçek kimliğini bizden saklamaya, pek samimi “arkadaşı” Tyler Durden’ı tanıtmaya çalışıyordur, kim bilir?


12 Angry Men (1955)
Sinemanın seyri, her ne kadar kitlesel bir etkinlik olsa da filmi izlerken ister istemez yalnızlaşırız. Salonda gereksiz bir hareketlilik olmadığı sürece… 12 Angry Men’i de bir sinema salonunda topluca izlediğimi hayal edersek aslında kendimizi, o 12 adamla baş başa hissetmemiz gerekir. Peki bir buçuk saat boyunca hararetli bir tartışmanın yaşandığı böyle kalabalık bir odada kimseyi gerçekten tanımamak size ne düşündürdü? Bir çocuk idamın eşiğindedir ve bu çocuğun kaderi, neredeyse sizin de dahil olduğunuz bir odanın içindeki 12 adamın elindedir. Ne gariptir ki o adamların hiçbirinin isimlerini bilmiyoruz. Sinemanın en meçhul 12 adamı… Ama aynı zamanda günümüz seyircisi için sinemanın siyah beyaz olduğu dönemlerden tanınan, en popüler 12 adam.


Antichrist (2009)
Sinema tarihinde filmleri ve söylemleri ile tartışma konusu olan bir sürü isim vardır. Bu kişilerin günümüzdeki “temsilcisi” ise hiç kuşku yok ki Lars von Trier’dir. Sevin ya da sevmeyin, bu yönetmenin 21. yüzyılın en başarılı sinemacılarından olduğunu kabul etmeniz gerekiyor. Gelelim bu yönetmenin en çok tartışılan filmlerinden biri olan Antichrist’e. Willem Dafoe’nin ve Charlotte Gainsbourg başrolünde olduğu filmde bu karakterlerin senaryodaki isimleri “He” ve “She”, yani İngilizce’de erkek ve kadınları belirtmek için kullanılan şahıs zamirleri ile tanımlanır. Bu karakterlere isim vermemesi bile filmi, çok farklı disiplinlerden okumamıza imkan tanımaktadır. Ancak, bizim şimdiki işimiz ne yazık ki bu değil. Şu an sadece “isimsiz kahramanları” olan filmleri tanıtıyoruz.


A Christmas Story (1983)
Seksenlerin aile komedisindeki isimsiz kahramanımız, muhtemelen Trier’in yaptığı gibi estetik ya da felsefi nedenlerden ötürü isimsiz değildir. Film, Ralphie Parker adında 9 yaşındaki bir çocuğun hikayesidir. Ralphie, Noel’de bir oyuncak silah sahibi olmak ister. Ancak ne ebeveynleri ne de öğretmeni böyle bir şeyi tasvip etmemektedir. Buradaki isimsiz kahramanımız daha doğrusu kahramanlarımız ise Ralphie’nin anne ve babasıdır. Hatta Ralphie’nin annesinin senaryodaki ismi “Anne Parker”ken, babayı canlandıran Darren McGavin, sadece “yaşlı adam” olarak isimlendirilmiştir.

AHMET TOĞAÇ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bayi Toplantısı güldürmeye geliyor Bayi Toplantısı güldürmeye geliyor

   Yılın iddialı komedilerinden 'Bayi Toplantısı' filminin vizyon tarihi belli oldu. Film, 21 Şubat 2020 tarihinden itibaren seyirciyle buluşacak.

  • II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası: Midway II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası: Midway

   Pearl Harbour’dan sonra dünyanın kaderini değiştiren savaş olan Midway’i savaşta çarpışan askerlerin gözünden anlatan Midway, ABD’de vizyona girdiği ilk haftada 17.5 milyon dolar hasılatla gişenin lideri oldu. Midway, ülkemizde ise 29 Kasım’da vizyona giriyor.

  • Bu hafta 8 film vizyona girecek Bu hafta 8 film vizyona girecek

   Bu hafta 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkan yapımları arasında bir kısmı İstanbul'da geçen yeni jenerasyon Charlie'nin Melekleri; Emilia Clarke'ın başrolünde yer aldığı "Bir Şans Daha" ve ödüllü yerli film "Küçük Şeyler" yer alıyor. İyi seyirler!

  • Oscar yarışına rekor katılım Oscar yarışına rekor katılım

   En İyi Uluslararası Film Oscarı için bu yıl 93 ülkeden başvuru yapıldı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir