13 Ekim 2010 00:00

Şener Şen'e 'Yaşam Boyu Başarı Ödülü'

İngiltere’nin başkenti Londra’da bu yıl 16’sı gerçekleşecek olan Londra Türk Film Festivali Komitesi, Türk sinemasının yaşayan efsanesi Şener Şen’i ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık gördü.

Her yıl içerik ve kapsamını genişleterek, Türk Sineması’nın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan ve sinema endüstrisinin dünyaca ünlü isimleri aracılığıyla sinemamızı uluslararası platformda temsil eden Londra Türk Film Festivali, “Golden Wings” ödülünü taşıyan kanatları ile 4 Kasım’da Londralı izleyicilere “Boğaz Sefası” yaşatmaya hazırlanıyor.

GALA’YA ŞENER ŞEN İLE ÇAĞAN IRMAK KATILIYOR

Bu yıl 16.’sı gerçekleşecek olan Londra Türk Film Festivali, Golden Wings Yaşam Boyu Başarı Ödülü ünlü oyuncu Şener Şen’e veriyor. Londra’da kültür ve sanatın kalbi olan Leicester Square’deki 1300 kişilik görkemli EMPIRE sinemasının ev sahipliğini yapacağı Açılış Galası’nda Çağan Irmak’ın Prensesin Uykusu filminin Dünya Prömiyeri gerçekleşecek.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yıllardır desteklenen festivalin gala gecesinde bu yıl DIGITURK’ün sponsorluğunu üstlendiği Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü de sahibini bulacak. Seçkin jüri kadrosunun belirleyeceği film, Golden Wings heykelciğinin yanı sıra 30,000 Pound değerindeki dağıtım kontratı ile de ödüllendirilecek ve böylece İngiltere ve İrlanda sanat sinemaları zincirinde gösterime girerek tüm Britanya seyircisine ulaşmış olacak.

Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü’ne aday olan filmler:

Semih Kaplanoğlu’nun 2010 Berlin Altın Ayı Ödüllü filmi Bal, Çağan Irmak’ın traji-komik filmi Karanlıktakiler, filmleri dünya festivallerinde büyük ilgi gören Reha Erdem imzalı Kosmos, Selim Demirdelen’den gerçek ve kurgunun iç içe geçtiği bir film Kavşak Taylan Kardeşlerin kara komedisi Vavien.

Ünlü yazar Sevin Okyay Golden Wings Jürisi’nde

İngiltere’nin dünyaca tanınmış film eleştirmenleri, dağıtımcı, yönetmen ve festival direktörlerinin yanı sıra her yıl Türkiye’den usta bir sinemacının yer aldığı Golden Wings Digiturk Dijital Dağıtım Ödülü Jürisi’ne bu yıl Türkiye’den katılan isim, sinemamızın duayen yazarı Sevin Okyay. Jürinin uluslararası isimleri ise Independent Cinema Office (ICO) kurucusu ve yönetmeni Catharıne Des Forges, Türk Sinema yazarlarının da yakından tanıdığı sinema yazarı ve eleştirmen Derek Malcolm, ve Scı-Fı-London festivalinin kurucusu Louıs Savy.

Festival Programı ve Seyirci Ödülü

Festival programında büyük ödül için yarışan filmler dışında, seçkin filmlerden derlenmiş yeni filmler de yer alacak. Festivalde gösterilen bütün filmler seyirciler tarafından oylanacak ve en çok oyu alan film Seyirci Ödülü almaya hak kazanacak. Seyirciler ayrıca gösterim sonrası söyleşilerde festivale katılan yönetmen ve oyuncular ile tanışma şansına sahip olacaklar. Festivalin öne çıkan filmleri arasında özellikle Semih Kaplanoğlu’nun “Yusuf Üçlemesi”nin ilk iki filmi olan Yumurta ve SÜT’ün yer alması festival izleyicileri için kaçırılmaz bir fırsat. Festival boyunca izleyicilerin beğenisine sunulacak uluslararası alanda çalışan diğer Türk yönetmenlerin filmleri ise Ferzan Özpetek’in İtalyan bir ailenin sürükleyici öyküsünü anlatan Serseri Mayınlar filmi, Kadir Balcı’nın Belçika’da yaşayan bir Türk ailenin hikâyesini komedi tadında sunan TURKUAZ filmi ve Londra Türk Film Festivalinin ilk psikolojik korku filmi olan Özgür Uyanık’ın Soho’da çekilen Resurrectıng The Street Walker isimli filmi. Ayrıca Amerikalı yönetmen Theron Patterson’ın modern Istanbul’a dair traji-komik filmi Bahtı Kara’dan Ahmet Boyacıoğlu’nun kültürel bir efsane olan Siyah Beyaz ’a saygı duruşuna ve Yusuf Kurçenli’nin 19. yüzyılın sonlarında imkansız bir aşk hikayesini anlatan filmi Yüreğine Sor’a kadar uzanan geniş film yelpazesi ile festival, 16. kez Londralı sinemaseverlere görkemli bir program sunacak. Ltff, ayrıca Selda Çiçek’in ilk filmi olan, aile dramı İncir Çekirdeği ve bir şehir ve beş yeni yönetmeni bir araya getiren Kars Öyküleri’ni seyirciyle buluşturarak yeni yetenekleri desteklemeye devam edecek.

Yorumlar
  • Binbir çeşit rol ve hepsinde harikulade bir performans.Oyuncu dediğin böyle olur dedirtti ve sonra kolay beğenmez olduk zaten.Şener Şen her zaman ödüllere layıktı ancak bu ödül adıyla birlikte daha anlamlı olmuş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir