25 Eylül 2009 10:12

Seyircinin Yorumu

Beyazperde okurları Beyoğlu Sineması'nın kapanmasını istemiyor. Bu defa sözü okura bıraktık!

"1989 yılında kurulan Beyoğlu Sineması, yaklaşık 20 yıl sonra, 1 Temmuz'da kapanıyor." Bu cümleyle başlayan haberimize pek çok yorum geldi. Sinema izleyicileri hem haberin yorum bölümüne düşüncelerini yazdılar, hem de doğrudan sitemize mail atarak üzüntülerini dile getirdiler. Sözü Beyazperde okurlarından "gecebekcisiii"ne bırakıyoruz: "Beyoğlu Sineması, severek film izlediğim sinemalardan biridir. Çayı güzeldir. Film başlamadan önce, duvarlarında resimlere bakıp, dalmak hoşuma gider. Üzüldüm habere. Üzülmemin sebebi, sadece bir sinemanın kapanmasından öte bir şey.En son, Sürgün filmini izledim orada. 2-3 kişi vardı salonda. "Akılsız" insanların böyle güzel bir filmi göstermeleri, garip bir çelişki. "Bilinçsiz" seyircinin bu kadar az olması da, sevgili yurdum için, bir o kadar "umut verici". Sanırım; Beyoğlu Sineması'nın kapanma haberi, işletmecilerinin "akılsız" veya seyircilerin de "artık, bilinçli" olmasıyla açıklanamayacak kadar geniş kapsamlı. Sorun, tâdilât ile çözülmeyecek kadar derinde. Zaten İstiklâl Caddesi'ndeki bütün sinemaların ses ve görüntü düzenleri, -görebildiğim kadarıyla- modern.Türkiye'de, bazı filmlerin ABD ile aynı anda gösterilmeye başlanmasından, neredeyse her Hollywood filminin gösterilmesine geldik. Bir yıldaki hafta sayısı 52 ve Türkiye'deki salon sayısı fazla değişmez olduğu için; gösterilen Avrupa, Rusya, İran, Lâtin Amerika vb. ülke filmlerinin sayısı azaldı. Bu durum, ekonomi politikle açıklanabilir herhalde.Sinemanın insanlara ifade ettiği şeylerin, sinemaya gidiş veya gitmeyiş gerekçelerinin, son 30 yılda kaç kere değiştiği, sosyolojik bir araştırma konusu olabilir.Globalleşen dünyanın bir parçası olan Türkiye'de de sinema zincirleri oluşmaya başladı. Avrupa'da zaten vardı. Ama orada, bağımsız sinema salonları duruyor. Bizde kapanmaya başlıyor. İşte beni esas üzen bu.Çoğunluk, Recep İvedik seyretsin. Ama ben de, "azınlık" olarak Kader'i izleyebileyim. Bu tek renkliliğe gidişin sonunda, izleyemeyeceğim korkusu kapladı içimi. Bu haber; yaşantımdan bir rengin eksileceğinin, çocuklarıma bırakacağım dünyanın tek renkli olacağının habercisi. Çok kötü, çok..."
Yorumlar
 • çok güzel

 • beyoğlu sineması sevgidir beyoğlu sineması emektir.1989 dan günümüze gelene kadar bir çok zorluklarla mücadele edip günümüze getiren kişilere ilk önce sevgilerimizi sunuyoruz.zorluklala sahip olduğumuz sinemalarımızın kapanmasına kimse taraftar olmaz sanırım.sinema severlerin gereken özveriyi göstericeğine eminim.beyoğlu sineması kapanmaz kapatılamaz kapatılmasına da izin vermeyizzz.beyoğlu sineması geçmiştir ve herzaman bizim geleceğimizdirrr..gelecekte de yaşaması bizim elimizdedir..sevgilerimle(savaş odabaş)giresun/tirebolu

 • geçen yıl ve daha önce yıllarda beyoğlu sineması hürriyet ve sabah gazetelerinin düzenlediği oylamada türkiyenin ilk on sinemaları arasında yer almıştır.Günümüzde ki büyük iş merkezlerine bu nadide sinemalar artık dayanamayacak hale getirmişlerdir..Böyle nadir(düş şatolarını)kaybetmemek için elimizden geleni yapmalıyız.düş şatolarına emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.yaşasın beyoğlu sineması(giresun /tirebolulu sinema severler )

 • Sinema bir kültürdür.zaten ülkemizde sinema ne kadar seyirci çekiyor o da tartışılır.bu kadar az seyirci varken üzerine bir sinema kapatmak türk sineması için ağır bir darbe olur düşüncesindeyim.var olanları korumak yerine onları da eziyoruz.çok yalnış!!!!!!!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir