13 Mayıs 2003 23:41

Şimdi Müzikal Zamanı

Moulin Rouge'un araladığı perdeden çıkan pek çok müzikal çağa damgasını vurmaya hazırlanıyor. Chicago'nun olağanüstü başarısı da türe nur yağmasını hazırlayan faktörlerden biri oldu. Hollywood'un yeni gözdelerinden biri müzikaller olmak üzere. Disney de bu kervana kendi imkanları içerisinde katılma kararı almış olacak ki; gençlere dönük bir müzikalin hazırlıklarına başladı. Henüz bir adı olmayan proje, tiyatro kökenli Kristen Hanggi tarafından yönetilecek.İşin öykü kısmına gelirsek; bol şarkılı film, Manhattan'ın imtiyazlı dünyasına adım atan bir genç kızın deneyimlerini konu edinecek.2003 ve 2004, çizgi roman sineması ve müzikal meraklılarının yılı olacak gibi gözüküyor. Perde bir açılıp, bir kapanacak!..
Yorumlar
  • AİYE NASIL KURTULURçok uzun süredir aradığım bir filmi bulmanın ve Chıcago filminin o parıltılı dünyasıyla tekrar müzikallere dönüşünün şerefine bende bu yazıyı yazmaya karar verdim... şimdi başlığa bakıpta kimdir bu Asiye demeyin..Asiye türk sinemasının nadir müzikallerinden birindeki kahramanımızın adı... Atıf Yılmaz'ın Asiye Nasıl Kurtulur adlı filmi Barış Pirhasan'nın ustaca senaryosu ve başrolden yan oyunculara kadar unutulmayacak bir müzikal.. baştan sona tek bir mekanda ama tiyatro sahnesi gibi sürekli değişen dekorlarla inanılmaz bir anlatım yakalıyor Atıf Yılmaz..elindeki ustaca senaryoyu akıllıca seçilmiş oyuncularla bir şölene çeviren Atıf Yılmaz bana göre türk sinemasının güzide örneklerinden birini yaratıyor.. filmimizin konusu kısaca şöyle.. bilinmeyen bir yerde ve tarihte genelevin birine Fuhuşla Mücadele Dernekleri başkanı aldığı bir mektup üzerine ziyarete gelir..Asiye isimli bir kadından gelen bu mektup kendi hayatından kesitler sunmaktadır..ve fuhuşla mücadelenin görülenden kolay olmadığını söylemektedir.. adres olarak başkanın geldiği genelevi gösteren yerde yalnız Asiye adında hiç kimse yoktur..Başkan genelevdeki kadınlara fuhuşun kötülüklerini anlatırken bu insanlar nasıl kurtulur? sorusuyla karşılaşır.. bu soruya cevapları ve hepsinin ortak öyküsü olan fuhuş batağına nasıl saplandıklarını başkana anlatmak için bir oyun oynamaya başlarlar..Asiye'nin hayatından yola çıkarak hepsi farklı karakterlere bürünür ve bütün sokak esnafıyla hatta geneleve gelen müşterilerle birlikte Asiye'nin hayatından kesitler sunarlar..ve başkana sürekli Asiye'nin nasıl kurtulması gerektiğini sorarlar.. türk sinemasında örneğine pek rastlamadığımız bir anlatımla ilerliyen film içerdiği mizahla olsun , yarattığı gerçeklikle olsun defalarca seyredilmesi gereken bir müzikal..Müjde Ar'ın Asiye karakteri , Ali Poyrazoğlu'nun Seloş karakteri, Yaman Okay'ın fedai karakteri,Hümeyra'nın hem hayat kadını hem anne rollerindeki performansları övgüye değer..ve bütün yan rollerdeki o unutulmaz oyunculuklar gerçekten fevkalade .. tamamen bizden bir müzikal.. farklı tadlar arayanların kaçırmaması gereken bir film.. yazımın sonunu filmden bir dialogla bağlamak istiyorum..genelev patronunun çalışanlara başkan geldiği zaman soru sorarsa ne söylemeleri gerektiğini anlatıyor.. '' Eğer sorarsa size niye burdasınız diye ,düştük birkere dersiniz..kader dersiniz.. iyisimi siz ağzınızı açmayın ..hemen defolup gitsin!! ''

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir