13 Mayıs 2003 23:41

Sinema Oyuncuları Haklarını Arıyor

Amerika'daki oyuncuların ne denli güçlü örgütlenmelere sahip oldukları ve haklarını korumaktaki hassasiyetleri, son zamanlarda Elizabeth Hurley'e karşı alınan tavırdan (yukarıdaki menüden ilgili haberleri seçebilirsiniz) da anlaşılıyor. Bu konuda ülkemizde de artan bir bilinç ve güzel gelişmeler mevcut. Dünya Aktörler Federasyonu'nun (FIA) 17-22 Ekim 2000 tarihleri arasında Uruguay'ın başkenti Montevideo'da yapılan 17. Dünya Genel Kurulu'na Türkiye'den Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) adına Meltem Savcı katıldı.Ülkemizin önde gelen oyuncu örgütlerinden ÇASOD'un yanısıra, TOBAV ve TODER temsilcilerinin de katıldığı genel kurulun 2004 yılında Türkiye'de yapılmasına oybirliğiyle karar verildi.Üyelerin özlük, kimlik ve emek haklarını koruma ve kollama görevini yürüten ÇASOD, sınırlı yaptırım gücünü ileri aşamalara taşımayı hedefliyor. Bu amaçla kendi meslek birliğini kurma girişimlerini tamamlamak üzere.Şu günlerde medyada yer alan, oyuncuların sosyal ve telif haklarının güvenceye alınması girişimini tartışmaya açmaya hazırlanan ÇASOD, Ulusal Sanat Konseyi'nin de geçici olarak başkanlığını ve sekreteryasını yüklenmiş durumda.ÇASOD'un etkinlikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi derneğin sitesinden edinebilirsiniz.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir