28 Aralık 2010 01:00

Sinema salonlarında seyirci rekoru kırıldı

2010 yılında sinema sektörü yüzde 11.7 büyürken toplam 41 milyon bilet satıldı. Türkiye’deki toplam hasılat ise 380 milyon lira oldu

2008 yılında 38.4 milyon seyirciyle son 20 yılın seyirci rekoruna ulaşan sinema sektöründe 2010 yılı sona ermeden 41 milyon seyirciyle yeni bir rekor kırıldı. Toplam 246 yeni filmin vizyona girdiği sinema salonlarında seyirci sayısı 41 milyon 209 bin 961 rakamına çıktı ve bilet satışında yüzde 11.7’lik büyüme yaşandı.

Filmin fotoğrafları için tıklayınız...

Fida Film’in sahibi Murat Akdilek, bu yıl sektördeki seyirci rekorunu sinema salon sayısının artışına ve peş peşe büyük bütçeli Hollywood filmlerinin çekilmesine bağladı. Akdilek yerli film hakimiyetinin de eski yıllardaki fark kadar büyük olmadığının altını çizdi. Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan ise 3 milyonu geçen sadece iki yerli film olduğunu hatırlatarak, “Eskiden yerli filmler yüzde 60 - 70 oranında daha çok izlenir, açık ara önde giderdi. Şimdi yerli filmler sektörün yüzde 56’sını, yabancı filmler ise yüzde 44’ünü kapsıyor” dedi.


Filmin fragmanı

New Yorkta Beş Minare (yeni fragman)| video.mynet.com

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar
  • mahsumdanda böyle harika bi film beklerdimm çok güzelllll

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir