25 Aralık 2014 01:00

Sinemada 'zoraki reklam' tartışması

Sinemalarda, 2 saatlik bir filmin süresi reklam ve arayla 3 saate yaklaşınca, sinema işletmecileri ve izleyiciler arasında ‘reklam’ tartışmaları yaşanmaya başladı.

Yaklaşık 60 milyon bilet ile 2014’te izleyici rekorunu kıran sinema salonlarında filmlerden önce, kimi zaman 40 dakikaya kadar uzayan reklamlar sinemaseverlerden eleştri alıyor.


Ortalama 2 saatlik bir filmin süresinin reklam ve arayla 3 saate yaklaşması sinema salonlarında birçok tartışmanın yaşanmasına neden oluyor. Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, tüketiciler ‘zoraki reklam’ adını verdikleri uygulamaya isyan ederken, sinema işletmeleri “Tüm dünya ile aynı standartları uyguluyoruz. Film başlamadan önce reklam süresi 28 dakika. 10 dakikalık arada 5 dakika reklam veriyoruz” savunmasını yapıyor.


İşletmeciler reklam gösterimi yapmadan sinema salonlarına yatırımın güç olacağına dikkat çekiyor.

SÜRELER NEDEN ARTTI

350’ye yakın yeni filmin gösterime girdiği 2014’ün son günlerinde sinema sektörü altın çağını yaşamaya başladı. Sinema salonlarının cirosu 650 milyon liraya, izleyici sayısı da 60 milyona yaklaştı.


Sektörün hızlı büyümesi reklam pastasına da yansıdı. Sinema salonlarında normal dönemlerde fragmanlar dışında 6-7 dakika arasında olan reklamlar bir anda 32 dakikaya çıktı. Özellikle büyük salonlarda ve hasılatı yüksek filmlerde izleyici tepki gösterdi. Bu durum geçtiğimiz hafta gösterime giren Hobbit filminde zirve yaptı. Bazı salonlarda seyircilerin reklamların kesilip filmin başlaması için alkışla protestoda bulunması dikkat çekti. Seyirciler özellikle izlemeye geldikleri filmin tanıtımının da reklamlar arasında yer almasına tepki gösterdi.

FİLME GEÇ GİRİYORLAR

Reklamların uzunluğu seyircilerin kendi arasında da tartışmaya neden oluyor. Reklamların uzunluğu nedeniyle filme geç giren seyircilerin sayısının artması ve film saatinden yaklaşık 30 dakika sonra salonlara toplu halde yönelmeleri filme saatinde giren seyircilerin tepki göstermesine neden oluyor.

DÜNYA SİNEMASI İLE AYNI STANDARTTA

Sinema salonlarının son iki aydır yüzde 100 dolu olduğunu anlatan Mars Sinema Group Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Yıldırım, reklam sürelerinin dünya standardında olduğunu söyledi.


Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sinemalar her zaman böyle yoğun reklam almıyor. Normal dönemlerde 6-7 dakika olan reklamlar yüksek sezonda yüzde 100 kapasiteye ulaşıyor. Toplam reklam süresi 28 dakika. Ancak bu Türkiye’ye özel uygulama değil. Dünyada standart neyse aynısını uyguluyoruz. Reklam olmadan sinema sektörünün büyümesi ve yatırım yapması zor.”

Yorumlar
  • o malum sinemaya gitmeyin, diğerlerini tercih edin, en fazla 1 reklam izlersiniz.

  • Eve bir sinema sistemi alıp, filmi de bir yerlerden indirip izlemek en iyisi. Bunlara bu yakışır.

  • Bileti gişeden alacaksın reklam var mı kaç dakika diye soracaksın reklam seyretmek istemiyorsan sinemayı boykot edeceksin ama tüm sinema severler böyle yapacak reklamsız sinemalar kapalı gişe reklamlı lar sinek avlayacak.BOYKOT BU KADAR BASİT

  • 3 d bende şikayetcıyım

  • gitmeyin ülennn

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir