11 Mart 2010 12:45

Sinemanın Sırrı Çözüldü!

Gişe hasılat rekorları kıran Hollywood yapımlarının, benzer bazı özel kamera açıları sayesinde seyirciyi beyazperdeye kilitlediği ortaya çıktı.

ABD Cornell Üniversitesi'nden araştırmacılar, 150 sinema filminin sahne sürelerini yedi yıl boyunca tek tek ölçerek, belli uzunluklara sahip sahnelerin izleyiciyi mıknatıs gibi filme çektiği sonucuna ulaştı.1935'ten 2005'e kadar komedi, aksiyon ve dram türündeki filmlerden özellikle son beş yılda çekilen yapımların hepsinde aynı süre uzunluğuna sahip sahneler olduğu bulundu. Araştırmacılar bu tuhaf benzerliğin 1990'dan önce pek görülmediğini belirtti. Bu da gösteriyor ki, daha önceki yıllara ait filmlerin yönetmenleri bu gizli formülden habersizdi.Araştırma ekibinden Psikolog James Cutting, "Film yapımcıları ilgimizi en çok çekecek ideal süreyi bulma konusunda mesafe kaydettiler, sahnelerin görünme sürelerinin ritmini, dikkatimizin iniş çıkışlarına göre tasarlıyorlar" dedi.Bu formülü kullanan filmler arasında Yıldız Savaşları 3 (Star Wars 3), Kusursuz Fırtına (The Perfect Storm), Özel Bir Kadın (Pretty Woman) ve Asi Gençlik (Rebel Without a Cause) gibi unutulmaz gişe hasılatı yakalamış yapımlar da var.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir