4 Kasım 2014 01:00

SineMASAL’la köylerde sinema festivali

12 ilde binlerce çocuğu sinema ile tanıştırdılar.

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun birinci Fark Yaratan’ı “Sinema Artık Köylerde” projesini hayata geçiren SineMASAL oldu.

Enes Kaya, kendisi de köyde büyümüş 20’li yaşlarında idealist bir sinemacı. Çocukluk döneminde yaşadığı zorlukların etkisi ve aktif vatandaşlık bilinciyle köylerde kültürel bir etkinlik yapabilmek için 2007 yılında SineMASAL oluşumunu kurmaya karar verdi. O dönem yanında bulunan kendisi gibi sinemaya gönül vermiş arkadaşlarıyla birlikte yola koyuldu. Amaçları, sosyal açıdan imkânları kısıtlı olan çocukların ve gençlerin hayata daha olumlu bakabilmelerini ve iyi bir gelecek hayal etmelerini sağlamaktı…

Enes Kaya önderliğindeki SineMASAL, öncelikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 69 farklı köyde keşif yaptı. Köyler belirlendikten sonra SineMASAL, 2013 yılında “Sinema Artık Köylerde” sloganı ile tamamı gönüllülerden oluşan 45 kişilik bir ekiple yola çıktı.


12 ilde binlerce çocuğu sinema ile tanıştırdılar


Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’da 30'un üzerinde köyde 7 binin üzerinde çocuk, genç ve yaşlı ile temas kurdu. Birebir iletişime geçtikleri bu kişilerin %87’si ilk defa sinema ile tanışıyordu. Gün ağarmaya başlarken içinde 6 farklı ülkeden gelen gönüllülerin de yer aldığı büyük bir ekiple köye giren SineMASAL günün karanlığına kadar birçok farklı aktivite düzenledi.

SineMASAL ekibinin Güneydoğu'daki köylerden sonra ikinci durağı 2014 yılının yaz aylarında Karadeniz oldu. Bu sefer daha büyük bir ekip ile Karadeniz bölgesindeki altı farklı ilde 10 binin üzerinde kişiye ulaştılar. Enes Kaya önderliğindeki SineMASAL ekibi Anadolu'nun sosyokültürel açıdan geri kalmış köylerinde 20 bine yakın çocuğu birçok farklı etkinlikle ilk kez tanıştırdı. Onlara unutamayacakları bir deneyim yaşatarak binlerce çocuğun hayatında kocaman bir fark yarattı.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir