2 Mayıs 2011 00:00

'Sinemayı Türkler icat etti!'

Ünlü sinema yazarı ve tarihçisi Burçak Evren, sinemanın Türkler tarafından icat edildiğini iddia etti.

Film Arası Dergisi yazarı ve ünlü sinema tarihçisi Burçak Evren, derginin Mayıs sayısında kaleme aldığı yazısıyla, ilginç bir tartışma başlatıyor.

Türk sinemasına dair sayısız tarihi yanılgıyı belge ve fotoğraflarla ortaya çıkaran Evren, bu kez ilginç bir polemiğe imza atıyor. Bazı fotoğrafları okuyucuyla paylaşan Burçak Evren, bu fotoğraflarda sinemanın Türkler tarafından icat edildiğinin anlaşıldığını söyledi.


1980'LERİN UNUTULMAZ YEŞİLÇAM YILDIZLARISinema tarihinin ilk filmi Fransız Lumiere Kardeşlerin 1895'te çektiği 'Trenin Gara Gelişi' kabul ediliyor. Lumiere Kardeşler, ilk film gösteriminde 10 film oynattılar. Gösteri yaklaşık yarım saat sürdü. İlk gösteride şu filmler yer aldı: Lyon’daki Lumiere Fabrikası’nın İşçilerin Çıkışı, Bebeğin Kavgası, Tuileries Havuzu, Bir Trenin Gara Gelişi, Alay, Nalbant, Kağıt Oyunu, Ayrık Otları, Duvar, Deniz.

1914 yılında çekilen 'Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı' ise Türk sinema tarihinin ilk filmi kabul ediliyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir