13 Ekim 2014 00:00

'Sivas' filmi hayvanseverleri üzdü

71. Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen 'Sivas' filmine hayvan severler tepki gösterdi. Seyircilerden bazıları, filmdeki köpek dövüşü sahneleri nedeniyle salonu terk etti.

71. Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen ‘Sivas’ filminin Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndeki galasına katılan seyircilerden bazıları, filmdeki köpek dövüşü sahneleri nedeniyle salonu terk etti.

Festivalde Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde yarışan ‘ Sivas’ filminin galası, Antalya Kültür Merkezi, Aspendos Salonu’nda yapıldı. Sinemaseverler, filmi izlemek için bütün koltukları doldurdu. Kangal cinsi bir köpeğin 11 yaşındaki bir çocukla hikayesinin anlatıldığı filmdeki köpek dövüşü sahneleri, hayvan severlerin tepkisine yol açtı. Bazı seyirciler ise salonu terk etti.

Film sonrasındaki söyleşide filmin senaristi ve yönetmeni Kaan Müjdeci memleketi Yozgat Yerköy’de çekimi yapılan filmin 3 yıl sürede tamamlandığını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 200 bin liralık destek verdiği filmin bütçesinin ne kadar olduğunu kendilerinin bile hesap edemediğini anlatan Kaan Müjdeci, filmin yapımcılığını kardeşi Yasin Müjdeci’nin yaptığını belirtti.

31 EKİM’DE VİZYONDA
Müjdeci, amcasının oğlu Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin ve Furkan Uyar gibi ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştiren isimlerin yanı sıra, Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı gibi profesyonel oyuncuların da filmde yer aldığını söyledi. 1 saat 37 dakikalık filmin 31 Ekim’de vizyona gireceğini de aktaran yönetmen, köpek dövüşleriyle ilgili eleştirileri yanıtladı.

"KÖPEKLERE ZARAR VERİLMEDİ"
Filmin çekimini yapmadan önce köpek dövüşlerini, köpek sahiplerini incelediğini, filmin çekimini yaptıkları bölgedeki 9 ile 12 yaş arasındaki çocukları araştırdıklarını anlatan Müjdeci, ardından çekime başladıklarını anlattı. Köpek dövüşü sahnelerinde hiçbir hayvana zarar vermediklerini de belirten Müjdeci, "Bu sahneleri Süpermen nasıl çekildiyse biz de öyle çektik. Film gösterimi sırasında birkaç seyirci kalkıp gitti. Ama biz hiçbir hayvana zarar vermedik" dedi.

Kendisinin de zevk için köpek dövüştürülmesine karşı olduğunu, ancak çobanlar arasında sürüleri korumak amacıyla en iyi dövüşen köpekleri belirlemek için köpeklerin dövüştürüldüğünü anlatan Müjdeci, dövüşlerden galip çıkan köpeklerin çiftleştirilerek çoğaltıldığını, böylece kurtlara karşı mücadeleci köpekler yetiştirildiğini aktardı. Orta Anadolu’da küfürlü konuşmaların sanki cümlede bir bağlaç gibi kullanıldığını da iddia eden Müjdeci bunun sosyolojik bir durum olduğunu söyledi. Film çekiminde çocuk psikologlarıyla birlikte çalıştıklarını da anlatan yönetmen, filmle ilgili de herkesin farklı bir anlam çıkarabileceği açıklamasını yaptı.

Yorumlar
  • boğa güreşleri ne olacak..onları seyrederken terkeden varmı acaba...yoksa orası avrupa diye torpilimi var...

  • yusuf ünal abi sen olayı yanlış anlamıssın. asıl hayvan sevmeyen hayvanlara zarar veren insanda sevmez .insanlarada zarar verir. sizlerin hayvandan anladığınız inek ,koyun,keçi gibi direk menfaat elde etttğiniz hayvanlar. ama öyle değil sen bu dünyada neler hissediyorsan her bir hayvanda öyledir.mutlu olur,acı duyar,üzülür ,ağlar,sevinir. en iyisi siz bir kaç çok özel bu tür belgesel ler seyret belki hayvanında bir can olduğunu bu dünyada sadece etinden ,sütünden ,yününden bize fayda sağlayan birer menffaat aracı olmadıklarını ozaman anlarsın. SANMIYORUM YA. sen yinede izle. acizana tavsiyem.

  • Bu bir film sonucta.. Yalanmi yani bu sivas köpekleri dövüstürülmüyormu?? Memlekette her kez yapmis bunu sonucta hangi coban yapmamistir bunu köyünde.. O zaman Box ta hayvanseverler tepki göstersin... Allah akil fikir versin bir seye eylem yaparken at gözlüklerinizi cikartipta bakin olaylara..

  • ah Rambo. kardeşim, bir köpek kadar da değerin olmadı bee. yıllarca ringlerde dövüştün durdun hiç seni savunan olmadı.. hayvanseverler en çok et yiyen insanlardan oluşuyor nedense??

  • hayvanseverler hayvanları ne kadar tanıdığınız ortada, dövüş yapmaları şiddet değil, mevki koruma, siz öss kpss als sınavına girerken size hoş diyen yok, siz neden hayvanların sınavına bu kadar burnunuzu sokup bu kadar cahilsiniz anlamadım.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir