28 Mayıs 2003 12:58

SİYAD Konuş Onunla Dedi...

Sinema Yazarları Derneği SİYAD, 2002 2003 film sezonunun en iyi ilk yirmi filmini seçti. Otuz üç dernek üyesinin katılımıyla yapılan seçimlerde, 1 Haziran 2002 23 Mayıs 2003 tarihleri arasında Türkiye sinemalarında gösterime giren yabancı sinema filmleri arasından en iyiler seçildi. Pedro Almadovar'ın büyük beğeni toplayan filmi Konuş Onunla, sezonun en iyi filmi seçildi. SİYAD'ın seçtiği yirmi vizyon filmi, 6 Haziran Cuma gününden itibaren üç hafta boyunca İstanbul Beyoğlu Sineması'nda, 27 Haziran 2003'ten itibaren de Ankara Kavaklıdere Sineması'nda gösterilecek. Sezonda kaçıranlar için, 20 filmlik tren Haziran ayında yola çıkıyor!..2002-2003 Sezonunda Vizyona Giren En İyi 20 Film:1. Konuş Onunla 2. Orada Olmayan Adam 3. Geçmişi Olmayan Adam 4. Piyanist 5. Saatler 6. Benim Cici Silahım 7. Dönüş Yok 8. Taraf Tutmak 9. Kanlı Pazar 10.Öldüren Kadın 11.New York Çeteleri12.Azınlık Raporu 13.Yüzüklerin Efendisi: İki Kule 14.Insomnia 15.Kuşlar: Kanatlı Uygarlık 16.Daire 17.Cennetten Çok Uzakta 18.Amen19.Deney 20.Frida
Yorumlar
 • bak, Adaptation'ı bir numaraya bile koydum hatta...Bu arada, aslında daha önceki yıl festivalde izlemiş olsam da Türkiye'de ticari gösterime ancak bu yıl girmiş olduğu için Tesis'in değerlendirme içinde olması gerekir. Bence bu Siyad'ın bu yılki bir başka ayıbıdır...

 • 1.ADAPTATION (Spike Jonze)2.TESIS (Alejandro Amenabar)3.FAR FROM HEAVEN (Todd Haynes)4.THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS (Peter Jackson)5.THE PIANIST (Roman Polanski)6.TALK TO HER (Pedro Almodovar)7.BOWLING FOR COLUMBINE (Michael Moore)8.CHICAGO (Rob Marshall)9.X2: X-MEN UNITED (Bryan Singer)10.FEMME FATALE (Brian De Palma)11.THE MAN WITHOUT A PAST (Aki Kaurismaki)12.MINORITY REPORT (Steven Spielberg)13.JOYRIDE (John Dahl)14.IRREVERSIBLE (Gaspar Noe)15.HEAVEN (Tom Tykwer)16.ROAD TO PERDITION (Sam Mendes)17.8 FEMMES (François Ozon)18.SPIDER-MAN (Sam Raimi)19.THE HOURS (Stephen Daldry)20.SOLARIS (Steven Soderbergh)

 • şimdi... elimde değildi. Ben sadece ticari gösterimi dikkate alarak değil (filmekimi, ifistanbul ve istanbul film festivali gibi) festivalleri de işin içine katarak bu yıl izlediğim en iyi filmleri çıkardım. sadece festivallerde izlemiş olduğum filmleri * ile işaretledim. Dileyen onları atlayarak ticari gösterime girmiş olanlar arasındaki seçimlerimi görebilir. Ya da en iyisi ben işinizi kolaylaştırayım...

 • 1.SPIRITED AWAY (Hayao Miyazaki)*2.ADAPTATION (Spike Jonze)3.TESIS (Alejandro Amenabar)4.CITY OF GOD (Fernando Meirelles)*5.FAR FROM HEAVEN (Todd Haynes)6.THE LORD OF THE RINGS: THE TWO TOWERS (Peter Jackson)7.THE PIANIST (Roman Polanski)8.TALK TO HER (Pedro Almodovar)9.BULLY (Larry Clark)*10.DEVDAS (Sanjay Leela Bhansali)*11.VENDREDI SOIR (Claire Denis)*12.BOWLING FOR COLUMBINE (Michael Moore)13.CHICAGO (Rob Marshall)14.X2: X-MEN UNITED (Bryan Singer)15.FEMME FATALE (Brian De Palma)16.THE MAN WITHOUT A PAST (Aki Kaurismaki)17.L'AUBERGE ESPAGNOLE (Cedric Klapish)*18.MINORITY REPORT (Steven Spielberg)19.JOYRIDE (John Dahl)20.IRREVERSIBLE (Gaspar Noe)21.HEAVEN (Tom Tykwer)22.ROAD TO PERDITION (Sam Mendes)23.8 FEMMES (François Ozon)

 • tabii "en iyi iki üç filmden biri" demekle, daha çok, en üst sıralarda sayılması gereken filmlerden biri demek istemiştim. ama kişisel olarak, bu sezon ticari gösterimde izlediğim en iyi üç film arasında da sayarım adaptation'ı, o ayrı.SİYAD, bu Haziran'dan Haziran'a meselesini kendince geçerli sebeplerle benimsemiş ve bu sebeple de çokça eleştirilmiştir zaten. Sadece Beyoğlu Beyoğlu sineması yazın iş yapsın diye, Türkiye'deki sinema salonları zincirinin ve dağıtımcıların kabul ettiği sezon tanımlamasını yok saymak mantıklı değildir.Talk To Her'ü belki ben 1 numarama koymam ama böyle ortak beğenileri yansıtan bir listede tepeye konmasına itirazım olmaz. İtirazlarım daha çok listenin geri kalanınaydı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir