12 Mart 2015 11:22

SİYAD ödülleri: En iyi film Kış Uykusu

47. SİYAD ödülleri dün gece sahiplerini buldu. SİYAD ödüllerine en iyi film, yönetmen, erkek ve kadın oyuncu dahil 6 ödülle NUri Bilge Ceylan filmi Kış Uykusu damga vurdu. SİYAD ödüllerine Cem Yılmaz'da esprileriyle renk kattı.

Sinema Yazarları Derneği üyelerinin oylarıyla belirlenen SİYAD Ödül gecesi dün akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Ödül töreninine Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği Kış Uykusu damga vurdu. '100. yılın en iyi 100 filmi' seçiminde ise Yılmaz Güney'in 'Umut'u birinci oldu. Gecede Yavuz Turgul'a ödül veren Cem Yılmaz espirileriyle geceye renk kattı. Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’ Altın Palmiyeli yapım En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil altı dalda ödül kazandı.

‘Kış Uykusu’ oyuncu dallarında da sinema yazarlarının tercih ettiği yapım oldu. Filmin oyuncularından Melisa Sözen, En İyi Kadın Oyuncu; Haluk Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu; Ayberk Pekcan ise En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. Filmin bir diğer ödülü ise Gökhan Tiryaki’nin elde ettiği En İyi Görüntü Yönetimi oldu.


Deniz Akçay Katıksız, ‘Köksüz’ ile Mahmut Tali Öngören En iyi Senaryo Ödülü’nü elde ederken; bu filmin oyuncusu Lale Başar, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçildi. Unutursam Fısılda filmi, Kenan

Doğulu ile En İyi Müzik, Soydan Kuş ile En İyi Sanat Yönetimi ödüllerine uzanırken, kurgu ödülü Sivas filmine gitti. Gecede Nebahat Çehre, Yavuz Turgul, Atilla Özdemiroğlu, Genco Erkal’a onur ve İrfan Demirkol’a da özel emek ödülü de takdim edildi.


Sinema Yazarları Derneği, Türkiye Sineması’nın 100. Yılı kutlamaları vesilesiyle bu yıl özel bir seçim daha gerçekleştirdi. SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenen ‘Yüzyılın 100 Filmi’ listesinin zirvesinde bulunun on film de törende ilan edildi. Sinema Yazarlarının seçimiyle ‘Umut’ birinci sıraya yerleşti. ‘Umut’u sırasıyla şu filmler takip etti: Yol, Sevmek Zamanı, Anayurt Oteli, Vesikalı Yârim, Muhsin Bey, Sürü, Selvi Boylum Al Yazmalım, Masumiyet, Bir Zamanlar Anadolu ’da.

47. SİYAD ÖDÜLLERİ


En iyi film

Kış Uykusu - Zeyno Film, Memento Films, Bredok Films

En iyi yönetim

Nuri Bilge Ceylan - Kış Uykusu

Mahmut Tali Öngören En iyi senaryo

Deniz Akçay - Köksüz

Cahide Sonku En iyi kadın oyuncu performansı

Melisa Sözen - Kış Uykusu

En iyi erkek oyuncu performansı

Haluk Bilginer - Kış Uykusu

En iyi yardımcı kadın oyuncu performansı

Lale Başar - Köksüz

En iyi yardımcı erkek oyuncu performansı

Ayberk Pekcan - Kış Uykusu

En iyi müzik

Kenan Doğulu - Unutursam Fısılda

En iyi görüntü yönetimi

Gökhan Tiryaki - Kış Uykusu

En iyi kurgu

Yorgos Mavropsaridis - Sivas

En iyi sanat yönetimi

Soydan Kuş - Unutursam Fısılda

En iyi belgesel film adayları

Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam

En iyi kısa film adayları

Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına!, Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir