8 Nisan 2013 00:00

SİYAD'dan "Emek" açıklaması

SİYAD, Kültür Bakanı'nı istifaya davet etti.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Beyoğlu Emek Sineması’nın yıkımını protesto yürüyüşüne yapılan müdahaleyle ilgili açıklama yayınladı.

Dernekten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “'İleri demokrasi'ye geçtiği iddia edilen Türkiye, sinemaseverlerine ve sinema sanatçılarına polis terörü uygulayan ilk ülke olarak tarihe geçmiştir. Emek Sineması’nın yıkımını protesto amacıyla düzenlenen barışçıl bir yürüyüş, polisin bibergazı ve tazyikli suyla saldırısı sonucu vahşi biçimde dağıtılmış, binlerce insanın bulunduğu İstiklal Caddesi savaş alanına döndürülmüştür. En küçük toplumsal eylemde dahi orantısız güç kullanmayı, gaz ve su sıkmayı alışkanlık haline getiren polisin baş sorumlusu olduğu olaylar sonucu, derneğimizin ve Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun (FIPRESCI) üyesi, Altyazı dergisi editörü arkadaşımız Berke Göl, üç kişiyle birlikte yaklaşık altı saat gözaltında tutulmuştur. Olaylar sırasında kaydedilen görüntüler, gözaltındakilerin saldırgan değil, polis terörünün mağduru olduklarını açıkça kanıtlamaktadır. Türkiye ne yazık ki, tarihi bir sinema salonuna sahip çıkmak isteyenlerin bile şiddetle ezilmeye çalışıldığı bir ülke haline getirilmiştir. 32. yılını kutlayan uluslararası bir film festivalin tam ortasında, Costa-Gavras başta olmak üzere konuk yabancı sinema sanatçılarının, film eleştirmenlerinin ve yabancı medya temsilcilerinin bulunduğu bir ortamda, yüzlerce sinemasever ve o sırada İstiklal Caddesi’nde bulunan binlerce insan hayati tehlikeyle karşı karşıya bırakılmıştır. Üç gün önce, onursal başkanımız Atilla Dorsay’a Emek Sineması yıkıcıları tarafından uygulanan fiziki ve sözlü şiddetle, dünkü olaylar için bir işaret verildiği anlaşılmaktadır. Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli, saldırı emrini veren sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır."

Yorumlar
  • Beyoğlu Emek Sineması’nın yıkımını protesto ediyorsunuz değil mi, Beyoğlu sizin tekelinizde mi orada hiçbir düzenleme yenileme çalışması yapılamaz mı.Ülkenin Tek Sahibi Kendileriymiş Gibi Sinemaya Katkıları Cinsellik ve Küfür Üzerine.Filmlerin İçerikleri Ortada Batıdan Çalıntı Senaryolarla Filmler Yapılıyor Orta da Türk Sineması Diye Birşey Yok Kültürümüzü Yaşam Tarzlarımızın Dışından Kareler Filmler Vizyona Girmeden Sevişme ya da Çıplaklık Üzerine Kareler Ortaya Çıkartılır ki Prim Yapsın İzleyici Çok Olsun.Gencecik Oyuncuları Görüyoruz Alemde Yakalanıyor Ne Hizmetiniz Varda Bu Ülkeye Söz Sahibi Olasınız.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir