25 Eylül 2009 10:12

SİYAD'ın Seçimi

Yumurta'nın 11 daldaki zaferi köşe yazarlarının ve sinema dünyasının tepkisini çekti...

Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) 40. Türk Sineması Ödülleri'nde Yumurta'ya belli başlı ödülleri vermesinin ardından tartışmalar başladı. Köşe yazarları, sinemacılar ve forumlarda yazan sinema izleyicileri bu iddialı kararı eleştiriyor.Şüphesiz Yumurta kendi alanında önemli bir deneme. Türk sinemasının uluslararası festivallerde dikkat çektiği güvenli alanda ilerliyor ve gücünü etkileyici görselliğinden alıyor. Fakat sinema yazarlarının 40. yılda bütün ödülleri bu filme vermesinin altında ciddi bir tavır var ve belki de bu kararlı tavrı tartışmak gerekiyor. SİYAD, Türk sinemasının geleceğini, Nuri Bilge Ceylan'ın öncülüğünü yaptığı, Yumurta'nın da başarılı bir şekilde devam ettirdiği kişisel bir sanat sinemasında görüyor belli ki. Bu önemli eğilimin sinemamıza ödül üstüne ödül getireceğine şüphe yok. Ama öte yandan eli yüzü düzgün popüler sinemanın habercisi olan filmler de vardı yarışmada. SİYAD ödülleri daha dengeli bir şekilde dağıtarak, sinemamızın sanat filmi, popüler film, amatör (bağımsız/genç) sinema gibi farklı türlere ihtiyaç duyduğu gerçeğinin altını çizebilirdi.
Yorumlar
  • yumurta bence hak ediyor.Ödüllerin çoğu gidince tabi,butür yaklaşımlar spekülasyonlar doğuyor.Bir önceki yorumumun silinmiş olmasını protesto ediyorum :)

  • zaten bu ödüller ortaklaşa yapılan bir toplantıyla verilmiyor. herkes listesini yapıyor her kategori de ve en çok puan toplayan filme o ödül gidiyor. örneğin hiçbir yazarın listesinde 1. sıraya koymadığı bir film en iyi film ödülünü alabiliyor. kişisel fikrime gelince yumurta çok çarpıcı bir filmdi ve diğer filmlerin onunla aynı kategoride yan yana olması bile bu filmler için zaten büyük bir onurdu..o kadar

  • Yumurta'nın hak ettiği dallar vardı, hak etmdiği dallar da vardı. Filmin kusursuz bir başyapıt olduğunu düşünmüyorum. En azından eskisi kadar yenilikçi, çarpıcı gelmiyor bu tür. Daha iyi örneklerini gördük, ödülleri de ortada.Sorun şu, türk sinemasının tarzı bu mu olmalı? Eğer amaç sadece evrensel değerlerse sorun yok, ama o zaman kimse neden sinema endüstrisi yok tartışmasına da girmesin. Sektörü bilen biri olarak her çeşit filmcilik desteklenmeli diyorum.

  • şu ödülü yumurtanın yerine şu film alırdı/hakederdi denebilecek bir film yoktu bence.ödüller benimde beklediğim ve tamamını doğru tahmin edebildiğim tek ödül töreni oldu bu,teşekkür ediyorum sinema yazarlarına.yorumu yazan arkadaşın sanırım oskar ödüllerinden alıştığı ve her ödül töreninde aynı mantığın geçerli olmasını bekleyen bir tezi var.ödüller dağıtılmalıymış,ben bu fikre katılmıyorum.hakeden alır,eyyamcılık beklemeyelim her jüriden..bir çok türde filmler yapılmasına ihtiyacı var türk sinemasının ama belli bir tarzı olmasına da ihtiyacı var.sinan çetin vb. yazarlar bu filmi beğenmedi diye filmi es geçmek yakışmazdı ve öylede oldu.türk sineması uzak gibi yumurta gibi 5 vakit gibi filmlerle tanınmaya başladı dünyada,beyazmelek,çılgın dersane gibi filmlerle değil.yumurta gibi filmlerin evrensel değerleride olduğunu gözardı edemez kimse.oylamaların da ne kadar çok ağladık,yada güldük yerine evrensel değerler göz önüne alınarak yapılması daha mantıklı geliyor bana..

  • Habere tamamen katılıyorum.Artık sorgulamanın zamanı geldi de geçiyor.Eleştirmenler bunları dile getirmeli.Türk sinemasının türlere ihtiyacı var,tür sineması oluşmadıkça,Türk Sineması'ndan da bahsedemicez.Tabiiki minimalist sinema da bunun bir yerinde olmak zorunda,ama minimalist ne çeksek de ödül alsak mantığına girmemiz türk sineması için tehlikeli.Nitekim şu an durum böyle oldu.Tarkovski vari görüntü anlayışı,Fransız vari bir işleyiş(Özellikle N.B.Ceylan) türk sinemasını nekadar ileri götürecek ki!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir