14 Mayıs 2011 00:00

'Siz o hikâyenizi alın...'

'11 Eylül 1683' adlı filmde, IV. Mehmet’i canlandırması için teklif götürülen Ahmet Mümtaz Taylan’ın cevabı ağır oldu..

Ünlü İtalyan yönetmen Renzo Martinelli, “11 Eylül 1683” adlı yeni filminde Kırım Hanı Murat Giray’ı oynaması için Halil Ergün’e, IV. Mehmet’i canlandırması için de Ahmet Mümtaz Taylan’a teklif götürdü. Hürriyet'in haberine göre, her iki oyuncu da tarihi gerçeklerin saptırıldığı, Osmanlı İmparatorluğu’nu ve Müslümanlığı karalayan bu filmde oynamayı reddetti. Taylan, proje sahiplerine yolladığı ret mektubunda oldukça sert ifadeler kullandı:

“II. Viyana Kuşatması’nın 11 Eylül tarihiyle ilgisi yok. İnsanların kafalarına bu tarihi iki dinin düşmanlığının tescil edildiği bir tarih gibi kazımak niyetinizden dolayı utanmalısınız.

O çok önemli projenizi, hikâyenizi alıp dilediğiniz yere sokabilirsiniz! Bu projeyi gerçekleştirebilirseniz, eminim ki her inançtan duyarlı insanlar sizi lanetleyeceklerdir.”

Renzo Martinelli'nin yöneteceği filmin oyuncu kadrosunda; F. Murray Abraham, Alicja Bachleda ve Weronika Rosati'nin yer alması bekleniyor.

Yorumlar
  • Haber doğru ise Ahmet Mümtaz Taylanı yürekten kutluyorum.Eline diline sağlık herkes tarihimizle ilgili ilgili olsun olmasın bu gibi yanlız Türk ve İslam adına değil,insanlık adına utanç verici düşüncelerin karşısında dimdik durmasını bilenlere bilenlere teşekkürler.

  • abicim tek kelimeyl helal olsun ahme mümtaz beyefendiye başkası olsa para için kabul ederdi onurlu ve kişilikli duruşundan ötürü kutluyorum kendisini

  • güzel cevap..bravo hocam sana..herşey para pul değil..

  • SANA MÜTEŞEKKİRİZ..

  • Helal Olsun ! Çok güzel bir hareket ...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir