6 Ocak 2016 20:20

Sizi Farklı Dünyalara Sürükleyecek En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Le Voyage Dans La Lune – Aya Seyahat (1902)

1902 Fransız yapımı sessiz filmdir. Film siyah-beyazdır. Film, Jules Verne ve H. G. Wells’in romanları olan “Aya Seyahat ve Aydaki İlk İnsanlar” romanından esinlenilmiştir. Filmin yönetmenliği, senaristliği, yapımcılığı ve hatta oyunculuğu usta sanatçı Georges Melies’e aittir. Film, 14 dakika sürmektedir. Film, sinema tarihindeki en yenilikçi filmlerden biridir. Üstelik film, tarihteki ilk bilim kurgu filmi olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca sinemanın gelişiminde Georges Melies’in çok büyük katkısı vardır. Aslında sihirbaz olan Melies, fotoğraf karelerinin de ilizyon ile hareketli olabileceğini keşfetmiştir. Aya seyahat ise Melies’in çektiği yüzlerce fantezi filmi arasında en iyi bilinen filmidir. Bu usta yönetmenin inanılmaz filmi Aya Seyahat’i izlemenizi öneririz.


IMDb: 8.2

Close Encounters of The Third Kind – Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (1977)

1977 yapımı, bilim kurgu filmdir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini, usta yönetmen Steven Spielberg üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Julia Phillips, Michael Phillips ve Clark L. Paylow üstlenmiştir. Filmin müzikleri John Williams’a aittir. Filmde, François Truffaut, Richard Dreyfuss, Bob Balaban gibi isimler yer almıştır. Film, 1945 yılında askeri uçakların birden ortadan kaybolup daha sonra çok farklı bir yerde belirmesiyle gelişmeye başlar. Uzmanlar bu duruma bir anlam veremezler. Bu savaş uçaklarından birinin pilotu havaalanı uçuş ekibiyle irtibata geçebilmiştir. Uçak pilotu kendilerine doğru yaklaşan bir parlak cismin olduğunu rapor etmiştir. Ancak bu olaya UFO vakası olarak bakılmaz. Aynı zamanda Roy Neary (Richard Dreyfuss) isimli bir adam, bir iş çıkışı uzaylılarla bir temas yaşar ve o günden sonra da bazı görüler görmeye başlar. Gittikçe kötüleşen ve farklı davranan Roy’un eşi Ronnie (Teri Garr) evi terk eder. Gördüğü görülerin heykelini yapan Roy, bir gün televizyonda gördüğü yerin görüntüsünü görür ve oraya doğru gitmek için hazırlanır. Bu olaylardan ayrı olarak da Jullian Guiler’in (Melinda Dillon) oğlu uzaylılar tarafından kaçırılmıştır ve bazı görüler görmeye başlamıştır. Bu yerin gerçekte olduğunu görünce de oraya doğru gitmeye koyulur. Roy ve Jullian’ın gitmeye çalıştığı yer çoktan ordu tarafından karantinaya alınmıştır. Ne yapıp edip tepeye ulaşmayı başarırlar ve bir kez daha uzaylılar ile karşılaşırlar. Uzaylılar kaçırdıkları insanları geri bırakıyorlardır. Ancak bu sefer yanlarına sadece Roy’u alırlar. Sizinde ufkunuzu genişletecek bu harika film, siz beyazperde severlerini bekliyor.

IMDb: 7.7

The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi (2004)

2004 yapımı ABD, dram-bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Eric Bress ve J. Mackye Gruber üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise, Chris Bender, A.J. Dix, J. C. Spink üstlenmiştir. Filmin müzikleri Michael Suby’e aittir. Filmde Ashton Kutcher, Melora Walters, Amy Smart, Elden Henson gibi isimler yer almıştır. Evan Treborn, zihinsel sorunları olan bir çocuktur. Hafızasında birtakım sorunlar vardır ve bazı olayları hatırlamamaktadır. Evan, yetişkin bir birey olduğunda hafıza sorunu olmadan normal bir şekilde yaşamını sürer, ancak küçükken tuttuğu günlüğü bulması ile hayatı değişir. Zamanda yolculuk yaparak hafızasında hatırlayamadığı karanlık kısma geri döner. Zamanda yolculuğu sırasında değiştirdiği olaylar şimdiki zamanını etkileyecek ve bu durumdan kimsenin etkilenmemesi için mücadele verecektir. Filmin, Kelebek Etkisi 2, Kelebek Etkisi 3 şeklinde devam filmleri de vardır. Gerilim ve macera dolu bu film, tam size göre.

IMDb: 7.7

The Man From Earth – Dünyalı (2007)

2007 ABD yapımı, bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Richard Schenkman oturmaktadır. Filmin senaristliğini Jerome Bixby üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Richard Schenkman ve Eric D. Wilkinson üstlenmiştir. Filmde David Lee Smith, William Katt, Richard Riehle gibi isimler yer almıştır. Film, üniversitede başarılı bir profesör olan John Oldman’ın (David Lee Smith) ortada hiçbir sebep yokken okulu bırakıp gitme kararı almasıyla başlar. Veda etmek için evine gelen meslektaşları, bu ani kararın neden olduğunu anlayamazlar ve John’a pek çok soru yönlendirirler. Artık ısrarlara dayanamayan John her şeyi anlatmaya başlar. 14.000 yaşında bir Cro-Magnon tarih öncesi, mağara adamı olarak dünyaya gelmiştir. 35 yaşına geldikten sonra zaman onun için artık pek de bir şey ifade etmez. Artık hiç yaşlanmayacaktır. Bu sebeple de bir yerde çok uzun süre kalamamaktadır. Arkadaşları bu anlattıklarına inanmazlar ve John’un psikolojisinin bozuk olduğunu düşünürler. Akademisyen arkadaşlarından biri daha fazla dayanamaz ve psikiyatrist bir arkadaşı olan Fred’i çağırır. Başta her şey gayet sakin bir şekilde ilerlerken Fred eşini yeni kaybetmiş olmasının da sebebiyle John’a silah doğrultur. Arkadaşlarının iknasıyla Fred ortamı terk eder. Geri döndüğünde ise John’a bu saçmalıkları anlatmayı kesmesini yoksa kendisini incelemek üzere bir kliniğe kapatacağını söyler. John’da mantıklı olanı yaparak bu hikayeleri uydurduğunu söyler. Arkadaşları bunun çok saçma olduğunu söyleyerek ortamı terk ederler. Filmin sonunda John, Fred’e öyle bir şey söyler ki, Fred kalp krizi geçirip ölür. John bölgeyi terk eder. Bu sıradışı, tarih dolu filmi izlemenizi öneririz.

IMDb: 8.0

Prometheus (2012)

2012 yapımı bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturmaktadır. Senaristliğini Jon Spaihts ve Damon Lindelof üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Ridley Scott, David Giler ve Walter Hill üstlenmiştir. Film de Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, Idris Elba, Logan Marshall-Green ve Charlize Theron gibi oyuncular yer almıştır. Film farklı bir gezegene gelerek keşif yapan Prometheus mürettebatını ve başlarına gelen olayları konu edinir. Birkaç antik kültüre ait eserlerin arasında keşfettikleri yıldız haritaları bu mürettebatın dikkatini çeker. Ancak insan ırkının yok olmasına sebep olacak bir tehdit olduğunu farketmeleriyle işler değişir. Gizem ve gerilim dolu bu filmi izlemenizi öneririz.

IMDb: 7.0

Gravity – Yerçekimi (2013)

2013 ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı, bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Alfonso Cuaron üstlenmiştir. Filmin senaristliğinde Jonas Cuaron, yapımcılığında ise David Heyman’ın etkileri vardır. Filmde başrol oynayan oyuncular Sandra Bullock ve George Clooney’dir. Film 70. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi olma özelliğini taşır. Film, Akademi ve BAFTA Ödülleri’nde toplam 13 dalda ödül kazanmıştır. Filmin konusu, Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock)’nun ilk kez uzay mekiğiyle uzay görevine çıkmasıyla başlar. Kendisine bu görevde deneyimli astronot Matt Kowalski (George Clooney) ve Shariff Dasari (Paul Sharma) eşlik edecektir. Görevleri ise hasar gören Hubble Uzay Teleskobunu onarmaktadır. Rusların gönderdikleri bir roket kendi uydularını imha etmiştir ve yarattığı tahribat, tepkimeler halinde büyüyerek Dr. Ryan’ların olduğu bölgeye doğru gelmektedir. Görevi direkt iptal etmelerine rağmen enkaz onlara doğru yaklaşır ve her şeye zarar vererek ilerlemeye devam eder. Stone ve Kowalski bu olaydan sağ kurtulmuş, ancak Stone uzay boşluğunda savrulmaya başlamıştır. Deneyimli astronot Matt Kowalski’nin sayesinde birbirlerini yakalayabilirler ama bu sefer de başka bir problem onları beklemektedir. Stone’nun giysisindeki oksijen seviyesi düşmek üzeredir ve Çin istasyonuna kadar yetecek oksijen kalmamıştır. İtici ünitenin yakıtının bitmesi sebebiyle araç yüzeyine çarparlar ve ikiliyi bir arada tutan kemer açılır. Stone tutunabildiyse de Kawolski kendini uzay boşluğuna bırakır. Stone tam pes edecekken Kawolski’nin geldiğini görür ve onun da yardımıyla dünyaya doğru bir kapsülün içinde kendini fırlatır. Ancak gördüğü gerçek değildir. Stone dünyaya inmeyi başarır ve bu olaydan kurtulan tek kişi olur. Macera ve gerilim dolu bu filmi izlemenizi öneririz.

IMDb: 7.9

Automata (2014)

2014 yapımı bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Gabe Ibanez üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Antonio Banderas, Les Weldon, Sandra Hermida, Danny Lerner, Avi Lerner, Trevor Short, Boaz Davidson üstlenmiştir. Film, yapay zeka ve insan ilişkisini çarpıcı bir şekilde işlemiştir. Bilinç bakımından robotlar bir adım daha insanlardan öndedir. Öyle ki yapay zekalarda kendi kurallarını koymak isterler ve diğer robotların uyması gereken kuralları yine başka bir robot koyar. Böylelikle robotların, insanların asla ulaşamadıkları bilgelik seviyesine ulaşmalarına çok az kalmıştır. Bu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.

IMDb: 6.1

Lucy (2014)

2014 yapımı Fransız bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senarstliğini Luc Besson üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Virginie Silla üstlenmiştir. Filmin müzikleri Eric Serra’ya aittir. Filmin başrolünde Scarlett Johansson vardır. Ayrıca filmde Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked gibi isimler de yer almıştır. Film bir teorinin üzerine geliştirilmiştir. İnsanların, beyinlerinin %10’unu kullanabildiği sözde teori üzerine bir sorgulamayı konu alır. Lucy isimli bir kadın istemeden kendini en azılı uyuşturucu şebekelerinden birinin ortasında bulur. Vücuduna yerleştirilen sentetik uyuşturucu beklenmedik bir şekilde vücuduna karışınca, vücuduna karışan kimyasallar ona insanüstü yetenekler kazandırır. Akıl okuma, telekinezi, hızlı vücut yenilenmesi gibi birçok özelliği barındıran Lucy, şimdi beyninin %100’ünü kullanabilecektir ve ona bunu yapanlardan intikamını alacaktır. Bu aksiyon dolu kurgu filmini izlemenizi öneririz.

IMDb: 6.4

Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014)

2014 ABD yapımı aksiyon bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Doug Liman oturmaktadır. Filmin orijinal fikri Hiroshi Sakurazaka’ya aittir. Ancak filmin senaristliğini Christopher McOuarrie, Jez Bulterworth ve John-Henry Butterworth üstlenmiştir. Filmin müzikleri John Powell ve Christophe Beck tarafından bestelenmiştir. Ayrıca filmde Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton, Brendan Gleeson, Charlotte Riley, Lara Pulver, Noah Taylor ve Jonas Armstong gibi usta oyuncular yer almıştır.

Filmin konusu ise insanların uzaylılarla savaşını konu alır. Dünyayı ele geçiren Mimics adlı uzay birliği dünyadaki çoğu büyük şehri yok eder ve milyonlarca insanı ölümün kıyısında bekletirler. Dünyadaki hiçbir orduda bu birliği yenecek güç ve teknoloji yoktur. Tek çare olarak, bütün ordular bir araya gelip ortak düşmanları olan bu uzay birliğine karşı mücadele etmelidirler. Subay Bill Cage, tecrübesiz bir askerdir ve bu görev onun için intihar olmaktan başka bir şey değildir. Zaten öyle de olur, çok erken bir şekilde öldürülür ancak çok ilginç bir şekilde kırılması zor bir döngünün içinde, cehennem gibi bir güne uyanır. Cage her seferinde ölüp, dirilip tekrar aynı savaşa katılmak zorundadır. Bu durumda her geçen gün daha çok tecrübe edinmiş ve daha zeki bir şekilde Mimics uzay birliğine karşı kolayca başa çıkabilecek bir duruma gelmiştir. Bu değişik kurgulu ve aksiyon dolu filmi izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.

IMDb: 7.9

Yorumlar
  • bilim kurgu denince akla ilk yıldızlararası gelir.bunu nasıl atlarsınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir