13 Mayıs 2003 23:41

Sokak Çocukları Sinemada...

Evet, sokak çocukları sinemada, fakat çoğu yaşıtlarının aksine, bir çizgi fimin izleyicileri olarak değil, bir trajedinin oyuncuları olarak...Ülkemizdeki metropollerin gündeminde önemli yer tutan "sokak çocuğu" kavramı, beyazperdede de masaya yatırılıyor. Ümit Güven ve Fuat Akyol, sokak çocuklarını konu alan SIR ÇOCUKLARI adlı bir film projesi ortaya koydular. Başrollerini sokak çocuklarının paylaşacağı yapımın konuk oyuncu listesinde halen görüşmeleri süren Sezen Aksu, Tarık Akan, Türkan Şoray, Reha Muhtar ve Tuncel Kurtiz var. Filmin kesinleşen oyuncuları ise Suavi, Halil Ergün, Sibel Gökçe, Mustafa Uğurlu, Ruhi Sarı, Rojin Keser, Gülsen Tuncer, Şenay Demirağ, Mustafa Uzun ve Okan Selvi. Ümit Güven, tek amaçlarının sokak çocuklarının sorunlarına dikkat çekmek değil, aynı zamanda "çözüm bulmak" olduğunu vurgularken, Fuat Akyol da şunları söylüyor: "Biz öncelikle filmin eğitici olmasını istiyoruz. Filmde fantastik öğelere yer verilecek ama bir yandan çözüm önerileri de geliştirilecek..."SIR ÇOCUKLARI adlı filme Umut Çocukları Vakfı Başkanı Yusuf A. Kulca destek veriyor.Yapımda rol alacak çocukların bir bölümü bu vakfın sahip çıktığı çocuklar. Atıf Yılmaz'ın da projeyi okuyup desteklediği söyleniyor. Ocak ayında başlanacağı duyurulan çekimler, İstanbul dışında Fırat ve Adana'da gerçekleştirilecek. Reha Muhtar'a da rol önerilen film için kendi dramatik hayatlarından gerçek sahneleri canlandıracak çocukların ne tür bir psikolojik etki altına gireceği zihinleri kurcalıyor. Rating kaygılı televizyon programlarının ardından, iyi niyetli projelerin de dönüp dolaşıp bu çocukların sömürüsüne yol açmayacağını ve karşımıza sosyal içerikli olduğu kadar seyre de değer bir film çıkacağını umalım...
Yorumlar
 • Bir psikoloğun tavsiyesile izlemiştim ilk defa filmi..Her izleyişimde halim için şükrediyorum... Çocuklarimizin sokağa düşmelerini önlemek için neler yapabiliriz diye biraz düşünebilsek, kafa patlatsak keşke.. Ümit Güven harika bir şekilde tasvir etmiş filmde sokaklardaki durumu..Şiddetle tavsiye ederim izlemenizi..Onların sokaklarda yaşadığı travmaların bir bölümünü bulacaksınız filmde...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir