13 Ocak 2012 01:00

Solcu 'Ferit' 'Kürt' İlyas, Arap İbrahim

Kültür Bakanlığı'na aleni şekilde sanatçı fişlemesi yaptırdılar! Yeşilçam'ın emekçilerine 'vefa' amacıyla hazırlanan kitapta skandal tanım ve yakıştırmalar yer aldı.

Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle çıkarılan kitapta şok ifadeler... Ferdi Merter Fosforoğlu, Nilüfer Aydan, Kıvanç Terzioğlu, Vedat Akdamar ve Bengü Akdamar tarafından kaleme anılan 'Yeşilçam'dan Serpintiler'de Yeşilçam emektarları tartışma yaratacak sözlerle tanıtıldı.

Akşam gazetesinin haberine göre; Filmsan Vakfı ile Artshop'un hazırladığı, Bakanlık logosuyla yayımlanan ve önsözü Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yazılan kitapta, bazı oyuncuların 'etnik' ve 'siyasal' kimliği açık bir dille vurgulandı. İşte, Yeşilçam'ın emekçilerine 'vefa' amacıyla hazırlandığı belirtilen kitapta yer alan o ifadeler...

Örgüt lideriyle evli
Nur Sürer: '16 Haziran Hareketi' adlı silahlı sol örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapse mahkum edilen Sarp Kuray ile evlendi. Kadın haklarıyla da yakından ilgili olan Sürer, politik duruşuyla da bilinmektedir. 2007'de İstanbul'da gerçekleşen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sanatçı, polis tarafından gözaltına alındıktan bir gün sonra serbest bırakıldı.

Yürüyüşe katıldı
Tarık Akan: Devrimcileri övdükleri için Türkiye'de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için 2011'de yapılan yürüyüşe katıldı. Özellikle 70'li yıllarda Yeşilçam filmlerinde oynadığı 'Ferit' karakteri ile bilinen Tarık Akan, sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak 'sol' görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır.


Yeşilçamın Erotik yıldızların hayatları (Foto Analiz)


Arap ve Kürt asıllı
İbrahim Tatlıses: Gerçek adı İbrahim Tatlı'dır. Arap ve Kürt asıllı Türk ses sanatçısı, besteci, yapımcı, sinema oyuncusu ve TV programcısıdır.

Türksolu'nda yazıyor
İlyas Salman: Uzun yıllardır oynadığı 'Kürt' tipi rolleri yüzünden Kürt olarak kabul edildi. Bunu açıkça yazanlar da olmuştur. Ancak 2007 yılında kendi yazısında ve kitabında 'Türkmen Alevisi' olduğunu belirtti. Kendisi sol görüşlüdür. TKP'nin Kartal'da yaptığı 1 Mayıs mitingine katılmıştır. Şu anda ise Türksolu Dergisi'nde yazmaktadır.

Tecavüzcü ve kötü adam
Nuri Alço: Genellikle tecavüzcü ve kötü adam rollerinde oynamıştır. 80'li yılların erotik simgelerinden Ahu Tuğba ile bazı filmlerde rol almıştır.


Yeşilçam Yıldızlarının Görülmemiş Fotoğrafları (Foto Analiz)Seks furyasıyla ünlü oldu
Aydemir Akbaş: Türk sinemasının gişe hasılatı bakımından neredeyse battığı dönemde, sinema sektörünü kurtarmak ve hızla kapanmakta olan sinema salonlarının iş yaparak açık kalması adına Yeşilçam'ı saran seks filmleri furyasındaki rolleriyle ünlü olan Aydemir Akbaş, bu dönemde dahi asıl titri olan dram ve komedi tarzından vazgeçmemiş, bulunduğu her filmi de bu özellikleriyle şekillendirmiştir.


Genellikle fahişe ama kalbi temiz karakterleri canlandırdı
Ahu Tuğba: Türk sinemasının 80'li yıllardaki seks sembollerinden biri oldu. Genellikle fahişe, uyuşturucu bağımlısı ama kalbi temiz karakterleri canlandırdı. Erkekçe Dergisi'ne pozlar verdi.

Kurallarını bozdu
Türkan Şoray: 1983 yılında oyuncu Cihan Ünal ile evlenen Türkan Şoray, kurallarını bozarak 'Mine' filmiyle birlikte soyunmaya ve öpüşmeye başlamıştır.

'Afrodit' unutulmaz
Banu Alkan: 'Afrodit' lakaplı sanatçı, her zaman olumlu tepki toplamasa da sürekli gündemde kalmayı başarmaktadır. Sinema kariyerine son veren sanatçı, Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında olmayı sürdürüyor.


YEŞİLÇAM'IN ÖTEKİ YILDIZLARI (Foto Analiz)

Erkek Bülent
Kitapta, Bülent Ersoy'un kadın yerine 'erkek fotoğrafı' kullanıldı. Müzik yaşamına başladığından beri önemli başarılara imza attığı belirtilen ve ses tonunun, Japonya'da yapılan testler sonucu 'yüzde yüz kusursuz' bulunduğu ifade edilen Ersoy için, 'Sahneye çıktığı yıllardan itibaren, transseksüel kimliği doğrultusunda görüntüsü hızla değişti. O yıllarda bu konumuyla ilgi çektiği kadar tepkilerle de karşılaştı' denildi.

Çerkezler'e özgü çıkık popoya sahip
Sevtap Parman: Çerkezler'e özgü bir özellik olan çıkık poposundan dolayı 'Bayan Popo' lakabını aldı.

Yorumlar
  • doğru söze ne hacet... her önüne gelene yağcılık çeker, herkese 10 numara sanatçı dersen, gerçek sanatçılara saygısızlık etmiş olursun. bu adamlar hakkında böyle denmezse, gerçekten kaliteli sanatçılarla arasındaki farkı kim, nasıl anlatacak o zaman.

  • ÇoK CamiYe gideRsen HizbuLLahÇı yada şeRiaTÇı oluRsun Çok okuLa gideRsen en fazla pRoFöSöR oluRsun.

  • sanatcılar bır toplumun aynasıdır.yanı tum sorunları gerek sergıledıklerı sanatla gerekse yasantısınla ortaya koymaları gerekmektedır.bunu yaparken bazen bulundukları devlet yonetım bıcmıne ters olup muhalıf olabılırler,NAZIM HIKMET,NECIP FAZIL,MEHMET AKIF ERSOY,HATTA HACIVAT KARAGOZ gıbı ben bızım sanat camıasına baktıgımda sadece rantcı bır yapı goruyorum,dostayevskı den bır oyun oynayan kendını muhalıf sanatcı veya solcu sanatcı olarak tanımlıyor.ALLAH aşkına tarık akan veya ılyas salman ın nesıdır solcu neresı muhalıf. gıdınde gorun tarık akanın okuluna annesı başortu takıyor dıye bır ogretmenıne bıle tavır koyan baskı uygulayan bırısı, bır sohbetınde dinsizliginle ovunen ılyas salmanmı bu toplumun yuzu olacaklar. 12 eylul donemlerınde kardesın kardesı vurdugunu bunların dış guclerın oyunu oldugunu bırlık ve beraberlık ıcerısınde olmamız gerektıgını kac sanatcı görüp söyleyebilmiştir hatta sol,sag dıye ayrılan kısımdada taraf olup kendılerıne solcuyuz dıyede soyleyebılmıslerdır.yanı toplumu bölenlere uyup onlarda bölücü olmuşlardır.mujdat gezenmi,ali poyrazoglumu,tarık akanmı,ılyas salmanmı,hangısı bır soyleyın de bılelım, DEMOKRASİ YANLISI HİÇBİRİ DEGİL ÇÜNKÜ BAŞÖRTÜLÜ ÖGRENCİLERİN OKUMA HAKKI ELİNDEN ALINIRKEN BİRKERE BILE DESTEK VERMEDİLER BUNLARDAN SANATCI DEGİL MİLLET HAİNİ OLUR.

  • BU BİLİNMEYEN BİR ŞEY DEĞİLKİ, HADİ TARIK AKAN YAKIŞIKLI SOLCU, İBRAHİM TATLYISESTE SESİ GÜZEL ARAP, İLYAS NE İŞE YARIYOR PEKİİ SENİ HİÇ SEVMEDİM İLYAS

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir