1 Mayıs 2016 08:00

Son 10 yılın en iyi aksiyon filmleri

Son 10 yılda çekilen en iyi aksiyon filmlerinin derlemesi.

Sinemanın en çok rağbet gören türlerinden biri de aksiyon filmleridir. Bu filmler bazen o kadar hareketliolur ki seyirci, olanların hızını yakalamakta güçlük çeker. Yine de bu adrenalin ve hız birçok kişi için filmi güzel kılan etkenlerdir. Son yıllarda gelişen teknoloji de bu filmleri daha da gerçekçi kılmıştır ve daha da gerçekçi olmaya devam etmektedir. Şimdi de karşınızda, soluk soluğa izlediğimiz aksiyon filmlerinin son 10 yıldaki "en iyi" örnekleri.


1- Casino Royale (2006)
Sinema tarihinin en uzun soluklu karakterlerinden biri olan James Bond'u, ilk defa "sarışın"olarak izleyecek olan seyirci ilk olarak filme şüphe ile yaklaşmıştı. Ancak fiziksel görünüşü dışında buram buram James Bond'a dönüşen Daniel Craig, Bond hayranlarının beğenisini toplamakla kalmayıp en iyi Bond filmlerinden birine de imza atmıştı.


2- The Bourne Ultimatum (2007)
Son günlerde aldığımız, Matt Damon'un rol almadığı "The Bourne Legacy"den sonra gelecek, serinin 5. filmi haberi ile sevinmiştik. The Bourne Ultimatum ise Bourne serisinin, aksiyonu en bol yapımıydı.


3- The Dark Knight (2008)

Seyirciler tarafından Batman'ın en iyi filmlerinden biri değil, açık ara en iyi filmi olarak gösterilen"Kara Şovalye", sadece aksiyonu ile değil "Joker" karakteri ile de dünya çapında büyük bir etki yaratmıştı.


4- Taken (2008)

3 filmlik bir seri haline dönüşen "Taken", ilk filmi ile birçok kişiye iyi bir aksiyon filmininn asıl olması gerektiğini göstermişti. Liam Neeson'un canlandırdığı Bryan karakterinin"sert" yöntemleri filmi, aksiyon dışında gerilim türüne de sokuyor. "... ama kızımıbırakmazsan, seni ararım. Seni bulurum ve öldürürüm." repliği bile tüylerimizi diken diken etmeye yetiyor.


5- Iron Man (2008)
Robert Downey Jr.'nin hayat verdiği Demir Adam, sadece Marvel hayranlarının değil ortalama bir aksiyon tutkunun bile değişmezi konumuna geldi. Daha sonra "Avengers" filminin de en önemli karakterlerinden biri olan Demir Adam, uzun süre revaçta kalacağa benziyor.


6- Sherlock Holmes (2009)
TV ve sinemada "Sherlock" efsanesini yeniden canlandıran film, komedi-suç filmleri ile ünlenen Guy Ritchie'nin elinden çıkmıştı. Kendi üslubunu Sherlock gibi bilindik bir hikayeye yediren yönetmen, son dönemlerin en eğlenceli ve bol aksiyon dolu filmine imza atmıiştı.


7- Inception (2010)
Her ne kadar filmin bilim-kurgu tarafı ağır bassa da böylesine aksiyon içerikli bir yapımı listenin dışında bırakmak olmazdı. Birçoklarına göre, Christopher Nolan'ın en iyi filmi olan Inception, vizyona çıktığı dönemlerde kitleleri akın akın sinema salonlarına çekmeyi başarmıştı.


8- The Raid: Redemption (2011)
Ülkemizde "Baskın" adıyla vizyona çıkan film, sürpriz bir şekilde dünya çapında sükse yapmıştı. Gallerli yönetmen Gareth Evans'ın çektiği bir Endonezya yapımı olan filmin daha sonra devam filmi de çekildi.


9- Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)
"Görevimiz Tehlike" ismi ile ülkemizde tanınan serinin dördüncü filmi olan "Ghost Protocol", birönceki yapımdan 5 sene sonra vizyon ile buluşmuştu. Yapımcılar, iki film arasında artıkneredeyse gelenekselleşen 4-5 yıllık bekleme süresini, herhalde seyirciyi meraklı ve istekli tutmak için bırakıyorlar.


10- The Avengers (2012)
Alabildiğine geniş Marvel evrenini, olabildiğince bol karakterlerle sinema ekranına taşıyan bir filmin fikri bile çizgi-roman hayranlarını sevindirirken Avengers, senelerdir bunu tekrar tekrar yapıyor. Sırf bu özelliği için bile o süper güçlü karakterlerin savaşı izlenmeye değer.


11- X-Men: Days of Future Past (2014)
"Olağan Şüpheliler" gibi birçok insanın hayran olduğu bir filmden sonra X-Men filmlerinin neredeysedeğişmez yönetmeni haline gelen Bryan Singer'in bu filmi, birçoklarına göre en iyi X-Men filmi olarak nitelendiriliyor.


12- Kingsman : The Secret Service (2014)
Sadece aksiyon türünde değil komedi anlamında da seyircilerin beğenisini kazanan "Kingsman", farklı çekim teknikleri ile şimdiden kendine yeni bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Ancak devam filminin yapım aşamasına henüz geçilemedi.


13- Mad Max: Fury Road (2015)
Geçtiğimiz Oscar ödüllerinde neredeyse tüm teknik dallarda ödülleri toplayan "Mad Max Fury Road" müthiş aksiyonunun yanı sıra kullandığı "gerçek" özel efektlerle de seyircileri büyülemişti. Birçok aksiyon filmin bilgisayardan yaptığını çekim esnasında başaran Mad Max serisinin dördüncü filmi, aldığıtüm ödülleri sonuna kada hak ediyor.


14- Deadpool (2016)
Bu senenin en çok başarı sağlayan filmi belki de Deadpool'dur. Aykırı karakteriylehem komediyi hem de aksiyonu filmden eksik etmeyen "süper-kahraman", kendi türününbilindik tüm kurallarını yıkmayı başarıyor.


15 - Hardcore Henry (2015)
Çekimleri 2015'te tamamalanan ancak 7 Nisan 2016'da Rusya'da vizyona çıkan filmi öteki aksiyon filmlerinden ayıran en büyük özellik GoPro kamera ile çekilmiş ilk uzun metraj olması. Bildiğiniz üzere GoPro, "kafaya takılan" bir kamera olarak adlandırılıyor. Sadece insan bakışını çeken bu kamera ile bir uzun metrajı tamamlamak hayli zor olmalıdır. Türkiye'de henüz vizyon tarihi belli olmasa da eminim yılınen çok beklenen filmlerinden biridir.


AHMET TOĞAÇ
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir